Cenu za obchvat Bratislavy postráži favorit, súťažil sám

Firma, ktorá štátu radila, postráži aj ceny nových diaľnic.

Upozorňovať napríklad na prípadné predraženie diaľnic bude v úlohe poradcu konzorcium vedené spoločnosťou PricewaterhouseCoopers Slovensko (PwC). Za poradenstvo sa mu chystá štát vyplatiť 6,1 milióna eur.

Tieto diaľnice sa budú stavať v špeciálnom, takzvanom PPP režime. Znamená to, že štát vyberie stavbára, ktorý na diaľnice zoženie úvery, postaví ich a niekoľko rokov ich bude prevádzkovať. Štát mu bude služby splácať.

Len stavebné náklady na tieto diaľnice sa odhadujú na 1,5 miliardy eur. Po zarátaní úrokov či prevádzky a údržby sa môže cena dostať napríklad aj na štyri miliardy eur.

Spoločnosť patrila medzi poradcov štátu aj vtedy, keď prvá vláda Roberta Fica naplánovala výstavbu asi 150 kilometrov diaľnic cez PPP projekty. Z nich sa postavilo iba 50 kilometrov ciest medzi Nitrou smerom na Banskú Bystricu. Zvyšné úseky označila vláda Ivety Radičovej za predražené a projekty zrušila. Po zrátaní totiž vyšlo, že za všetky PPP daňoví poplatníci môžu zaplatiť aj 20 miliárd eur.

Všetko nasvedčuje tomu, že žiadne iné konzorcium okrem toho, ktoré vedie PwC, sa do tohto poradenského tendra neprihlásilo.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7375359/cenu-za-obchvat-bratislavy-postrazi-favorit-sutazil-sam.html
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/kandidatov-poradcu-pri-vystavbe-nasej-dialnice-hladali-az-usa.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko