Draxler poslal peniaze aj Kmotríkovi, jeho škola dostala 1,2 milióna eur

Okrem veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra mal z europeňazí na vedecký výskum úžitok aj miliardár Ivan Kmotrík. Miliónovú dotáciu dostala aj Kmotríková škola, aj keď je medzi najhoršími.

Z európskych peňazí určených na vedu a výskum sa ušlo aj miliardárovi Ivanovi Kmotríkovi. Vlani v decembri dostala jeho Stredoeurópska vysoká škola v Skalici od ministerstva školstva takmer 1,3 milióna eur.

Vysokú školu založil Kmotrík vo svojom rodnom meste pred desiatimi rokmi. Vyučujú sa na nej politické a environmentálne vedy. Kmotrík je v jej správnej rade, na škole však neučí. Čo konkrétne škola za získané peniaze nakúpila, poverený prorektor pre vedu a výskum Jozef Minďaš nekonkretizoval. „Škola použila získané prostriedky v zmysle pravidiel príslušnej výzvy na nákup výskumnej infraštruktúry,“ informoval.

Peniaze dostala Kmotríkova škola z rovnakého balíka eurofondov ako Vysoká škola Danubius v Sládkovičove, kam poslal minister Juraj Draxler 4,4 milióna eur. Škola ich minula vo firme, ktorá patrí veľkopodnikateľovi Vladimírovi Poórovi. Ten je považovaný za mecenáša Smeru.

Obe vysoké školy, ktoré dostali od Draxlera miliónové dotácie, patria medzi najmenej kvalitné vo svoje kategórii. V rebríčku Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry je skalická škola na 9. mieste z 13 fakúlt spoločenských vied, dve fakulty zo Sládkovičova nasledujú až po nej.

Hoci školy dostali peniaze na excelentný výskum a vývoj, ani na jednej z nich veda a výskum neprekvitá. Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici ARRA za túto oblasť naposledy udelila 15 z celkového počtu 100 bodov. Prorektor Minďaš tvrdí, že škola sa výskumu venuje.

Za dotáciu od Draxlera nakúpila VŠ Danubius hlavne počítačové vybavenie, s ktorým sa výskum robiť nedá, napríklad e-learningový program na výučbu angličtiny. Peniaze pritom mali byť použité na excelentný výskum, teda taký, ktorý celosvetovo posunie poznanie v danej oblasti. Draxler podporil súkromné školy napriek tomu, že plánoval nekvalitné školy likvidovať. VŠ Danubius odňal krátko pred odklepnutím dotácie akreditáciu na doktorandské štúdium. Aj skalickú vysokú školu preverovala v uplynulých rokoch Akreditačná komisia. Škola totiž vyučovala bez potrebnej akreditácie aj na detašovanom pracovisku v Košiciach, kde študovali hlavne študenti z Ukrajiny.

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/20084453/draxler-poslal-peniaze-aj-kmotrikovi.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko