Evidenčné tabuľky dodáva jedna firma, s čudnou zmluvou a draho

Firma Turčan Delta bola výrobcom tabuliek s evidenčnými číslami nepretržite od roku 1996 do konca roka 2021. Novou zmluvou uzavretou s českou spoločnosťou SPM-Security Paper Mill sa ukončil dlhoročný monopol, ktorý bol pre štát nevýhodný. Dovtedy cena jedného vyrazeného kusu značky stála štát priemerne 8,8 €. Po novom bude cena za značku okolo 4,7 €, čo predstavuje úsporu až 45%. Iness vypočítal, že v rokoch 2005 – 2017 štát nakúpil 9,4 milióna kusov tabuliek za cenu 82 miliónov eur.

Dôvodov, prečo nebola ukončená zmluva s firmou Turčan Delta, je hneď niekoľko:
– v pôvodnej zmluve, ktorá je už zrejme na MV SR skartovaná, hrozila za vypovedanie zmluvy sankcia,
– v roku 2005 bola pod vedením Vladimíra Palka (KDH) podpísaná zmluva na dobu neurčitú (odvtedy mala viac ako dvadsať dodatkov),
– cena tabuliek bola dohodnutá na desať rokov dopredu,
– MV SR si objednalo státisíce tabuliek, ich výrobu a dodanie musel štát zaplatiť bez ohľadu na to, či ich naozaj potrebuje.

Sankciu sa podarilo zrušiť za éry ministra Daniela Lipšica výmenou za to, že štát bude tabuľky odoberať do konca roka 2019. Ministerke Sakovej sa vyčítalo, že napriek tomu, že je vo vedení MV SR nepretržite od roku 2012 a poznala pomery zmluvy s Turčan Delta, nakoľko od toho roku podpisovala veľké kontrakty, medzi nimi aj dodatky k zmluve so spomínanou spoločnosťou, nebola schopná pripraviť riadne verejné obstarávanie. Keď zostával posledný pol rok na vysúťaženie nového dodávateľa, pripustila, že nestihnú vybrať novú firmu. Obavy sa stali realitou. Novú firmu sa podarilo vybrať až novému vedeniu MV SR na čele s Romanom Mikulcom na konci roka 2021.

Zdroj:
https://index.sme.sk/c/20810026/evidencne-tabulky-dodava-jedna-firma-s-cudnou-zmluvou-a-draho.html
https://e.dennikn.sk/1560262/sakova-ziskala-dizajn-na-espezetky-ale-na-vyber-lacnejsieho-dodavatela-ma-iba-4-mesiace/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko