Granty získali neziskovky smeráčky Vaľovej bez klientov

Nezisková organizácia Cesta životom, ktorú založila poslankyňa za Smer Jana Vaľová, získala v roku 2009 na svoju činnosť dva granty. Mimovládna organizácia nemala ani jedného klienta, ani webovú stránku, ani telefónne číslo.

Celkovo však získala viac ako 35 000 eur na dva projekty vo východoslovenskej obci Repejov. Resocializačné zariadenie s názvom Cesta istoty a Domov na pol ceste. Dotácie išli z ministerstva sociálnych vecí, ktoré v tom čase viedla Viera Tomanová.

Nezisková organizácia získala dotácie v čase, keď jej šéfkou bola Anna Brezíková. Tá bola švagrinou Zuzany Mikovej, ktorá na Úrade vlády rozhodovala o dotáciách na tieto projekty. Rozhodla o grantoch pre Čistý deň, ako aj pre Cestu životom.

Tieto dotácie sú ešte výraznejšie, keď si uvedomíme, že v tomto roku ministerstvo zamietlo 430 žiadostí neziskovým organizáciám s dlhoročnou činnosťou, no bez mihnutia oka pridelilo dve dotácie neziskovej organizácii, ktorá sa len šesť rokov pripravovala na činnosť, ale nemala žiadne reálne výsledky, dokonca ani jedného klienta. Bez hanby mala adresu neziskovky napísanú na svojej súkromnej adrese v Humennom v čase, keď boli dotácie pripísané.

Je teda zrejmé, že v tomto prípade sa stranícky vplyv, politické postavenie a kontakty využili na pripísanie dotácií na neexistujúce projekty namiesto toho, aby skutočne pomáhali ľuďom.

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/5039894/drogy-riesia-znami-smeru.html
https://www.ginn.press/news/zvyhodnena-neziskovka-valova

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko