IKORES staval bez súťaže – milióny musíme vrátiť

Sponzor Smeru má kšeft za 100 miliónov. Bratislavské letisko rekonštruovala bez súťaže firma, ktorej majiteľ sponzoroval Ficovu stranu Smer. Vedenie letiska tvrdí, že na tender nebol čas.

Firme Ikores Slovakia, ktorá dostáva od volieb jednu štátnu zákazku za druhou, sa mimoriadne darí aj na ministerstve dopravy. Na bratislavskom letisku, ktoré spadá pod šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru, dostala za posledný rok zákazky za viac ako 200 miliónov korún. Majiteľ firmy Jozef Kopecký daroval Smeru 200–tisíc korún.

Najskôr postavil Ikores na letisku nové parkovisko za 38 miliónov korún. Vzápätí získala firma zákazku na rozsiahlejšiu rekonštrukciu letiska, ktorej súčasťou bola aj výstavba jedného odletového mosta za 70 miliónov korún. Pred niekoľkými mesiacmi letisko projekt rozšírilo s tým, že Ikores postaví ešte jeden odletový most. Hoci išlo o zákazku za 100 miliónov korún, na stránke letiska nie je o firme ani spôsobe jej výberu zmienka. Letisko ju pritom vybralo bez verejnej súťaže ešte v máji minulého roka, stavbu ukončila v septembri. Oba mosty sú v prevádzke od novembra 2007.

Koncom roka 2006 vybralo letisko nového dodávateľa, spoločnosť Ikores Slovakia. Zmenila sa aj cena – namiesto pôvodných 23 miliónov dostala firma zákazku na výstavbu prvého mosta za 70 miliónov korún. Minister Vážny sa vtedy vyjadril, že preskúma spôsob výberu dodávateľa. K akým záverom prišiel, dodnes nepovedal. Bývalý šéf letiska Kajan to považuje za výhovorky. „Súčasné vedenie letiska ignorovalo projekt za 23 miliónov korún, pretože to potrebovali urobiť niekoľkonásobne drahšie.“

Emília Sičáková–Beblavá z Transparency Interna­tional si myslí, že aj v časovej tiesni sa dá postupovať inak. „Simulovanou súťažou s jednoduchšími podmienkami alebo užšou súťažou.“ Letisko malo podľa nej osloviť viac firiem a zistiť, kto a za akú cenu vie postaviť druhý most v skrátených intervaloch. „Vieme, kto pôsobí na stavebnom trhu, Ikores tu nemá monopol. Takto to vyvoláva podozrenie, že letisko to chcelo dať vopred vybranému záujemcovi, ktorý je navyše podozrivý z prepojenia na stranu Smer,“ hovorí Beblavá.

Zákazky Ikoresu
• odletové mosty na bratislavskom letisku za 170 miliónov
• parkovisko za 38 miliónov
• rekonštrukcia inšpektorátu práce v Košiciach za 36 miliónov
• rekonštrukcia hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom za 150 miliónov
• kontrolná hala v Ubli za 63 miliónov
• kontrolný röntgen v Maťovciach za 50 miliónov
• riadiaca veža na letisku v Prešove za 55 miliónov
• vojenský archív za miliardu

2011 – Milióny zo Schengenu na letisko musíme vrátiť Bruselu. Firma sponzora Smeru zarobila na európskych peniazoch, Slovensko ich musí vrátiť.

Európsky úrad boja proti podvodom našiel chyby pri výbere firmy Ikores, ktorá za 3,9 milióna eur rekonštruovala letisko.

Ikores Slovakia
• V roku 2007 získal Ikores zákazku na rekonštrukciu odletového mostu na bratislavskom letisku za 70 miliónov korún,
• neskôr vtedajšie vedenie podpísalo s Ikoresom dodatok na rekonštrukcie za ďalších 100 miliónov korún,
• takmer 120 miliónov korún, teda 3,9 milióna eur, čerpalo letisko zo Schengenského fondu,
• v tom čase vlastnil firmu Ikores Slovakia Jozef Kopecký, ktorý dal Smeru 200-tisíc korún,
• na letisku renovoval Ikores aj parkovisko, za čo dostal 38 miliónov korún.
Slovensko bude musieť vrátiť 3,9 milióna eur, ktoré získalo bratislavské letisko zo Schengenského fondu. V roku 2007 rekonštruovala letiskový terminál firma Ikores zhruba za 170 miliónov korún, takmer 120 miliónov išlo z fondu.

Zdroj:
http://ministerstvowc.webnode.sk/news/ikores-stavia-bez-sutaze/
https://www.sme.sk/c/3733842/sponzor-smeru-ma-kseft-za-100-milionov.html
https://index.sme.sk/c/5904674/miliony-zo-schengenu-na-letisko-musime-vratit-bruselu.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko