Kauza Babindol

Podľa informácií z centrálneho registra zmlúv bolo podľa hnutia 11 firmám, blízkym podnikateľom z Babindolu, od roku 2015 schválených takmer 37 miliónov eur.
V rámci jedinej výzvy získalo desať firiem tesne pred alebo po voľbách dokopy 14 miliónov eur, čo je pätina z rozpočtu celej výzvy.
Od roku 2016 sa firmy Roberta Ďuricu a firmy jeho známych začali výraznejšie objavovať v dotačných schémach Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Jeho firma Agrospol dostala v tom roku od agentúry 2,5 milióna eur na modernizáciu družstva, autoumyváreň a rekonštrukciu poľovníckeho penziónu v Hontianskych Nemciach, ktoré sa nachádzajú hodinu cesty autom od Babindola.
V tomto Ďuricovom penzióne do roku 2018 sídlila spoločnosť Fafokan. Ide o spoločnosť, ktorá cez svoju firmu Tonhol podniká v areáli družstva v Sebechleboch, ktorý spája mnohé firmy zo schémy. Krátko po prvej medializácii kauzy si Fafokan adresu zmenil.
V areáli v Sebechleboch ďalej sídli Ďuricova susedka a známa z Babindola Lucia Kevelyová. V roku 2016 ako 23-ročná zohnala 195-tisíc eur a kúpila firmu Euro-Seb. Krátko po tom získala firma dotáciu na maštale, autoumyváreň a rekonštrukciu jednej nitrianskej budovy dokopy za takmer štyri milióny eur.
Jej príbuzný Dominik Kevely má zase v areáli v Sebechleboch spoločnosť Agro HN, ktorej odsúhlasili 3,6 milióna eur na výstavbu maštalí, senníkov či nákup kamiónov.

Ďuricov brat a biznispartner Adrián Ďurica vedie v areáli družstvo Starohorská vinárska spoločnosť, ktoré od roku 2015 dostalo 3,3 milióna eur.
Okruh Ďuricových známych sa však hranicami areálu v Sebechleboch nekončí. Jeho bývalý zamestnanec a sused z Babindola Mário Kúti má firmu Horagro, ktorá okrem iných príspevkov dostala aj 1,3 milióna eur na rekonštrukciu nitrianskeho hotela Zlatý kľúčik.
Pridelené eurofondy často presahovali ročné tržby týchto podnikov aj desaťnásobne. Napríklad firme Agro HN pridelili dva týždne po voľbách v roku 2016 cez tri a pol milióna eur, hoci jej tržby sa pohybovali len okolo 230-tisíc eur. Odvtedy sa z nej stal stredne veľký podnik s tržbami takmer štyri milióny eur ročne.

Zdroj:
https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/476397/rozvoj-vidieka-podla-vlady-dotacia-na-40-kamionov-do-malej-vinohradnickej-obce.html
https://drive.google.com/drive/folders/1igKsyoQJ6ilS4NYhCGjcHnS2KzAFdpNw

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko