Kauza eurofondy: Stopy vedú k ľuďom blízkym Počiatkovi, Kaliňákovi, Bašternákovi aj Mostu

Keď nastupoval nominant SNS Plavčan na post ministra školstva, eurofondová výzva za 300 miliónov eur už bola vyhlásená. Peniaze mali byť určené na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier, pôsobiacich v jednej zo štyroch oblastí špecializácie. Tie určila vláda ako dôležité pre budúcnosť slovenskej ekonomiky v strategickom dokumente z roku 2013. Išlo o automobilový priemysel a strojárstvo, spotrebnú elektroniku a elektrické prístroje, informačné a komunikačné produkty a služby a o výrobu a spracovanie železa a ocele.
Plavčan však krátko po nástupe do úradu výzvu zrušil s tým, že sa zmenili kritériá pre výber projektov. Už nemuselo ísť o projekt zo štyroch prioritných oblastí. Zapojiť sa mohli aj firmy uvažujúce o výskume v ďalších šiestich oblastiach, ktoré vláda vo svojom dokumente označila ako perspektívne. Okrem toho sa zmenil ešte aj bodovací systém a súhrnné minimálne hodnotenie pre splnenie kritérií.
Prehľad firiem ktoré dostali dotáciu z prvej výzvy (300 mil):
Firma dotácia v mil. eur poznámka
PREEM a.s. 6,39 Blízka firme Anext/ Jánovi Počiatkovi
CRYSTALEX, s.r.o. 6,18 konečný užívateľ výhod Jaroslav Procházka vlastní nehnuteľnosti v Bonaparte
Clinical Trials Services s.r.o. 5,91 podľa SME spájaná s Jánom Fedačkom, kardiológom, ktorý hodnotil projekty
Direct Impact, s.r.o. 5,63
spoluvlastní Dana Kršáková, hovorkyňa, miss, organizátorka ITAPA VUJE,a.s. 5,62
podľa SME ju riadia ľudia blízki Jánovi Počiatkovi
DIGMIA s.r.o. 5,39
I.S.D.D. plus, s.r.o. 5,33
MEGA&LOMAN, s.r.o. 5,33 GLASS WAY, s.r.o. 4,6 do apríla 2016 vlastnil Martin Paták – kandidát SNS a spolupracovník firmy Anext Lemkowie, s.r.o. 4,6 opisovaná ako firma bez zamestnancov so sídlom v paneláku

Podľa zistení najúspešnejším súkromným subjektom je firma Preem, ktorá mala dostať 6,4 milióna eur. Podala len jeden projekt, no v ďalších dvoch figuruje ako partner iných spoločností. Aktuality už v minulosti informovali, že firma Preem má blízko k spoločnosti Anext, ktorá bola spájaná s bývalým ministrom dopravy Jánom Počiatkom. Účtovníctvo firmy Preem viedol Počiatkov kamarát a nominant Branislav Kušík, ktorý sa dobre pozná aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Spoločnosť Preem sídli v rovnakom rodinnom dome ako firma Traco Systems, v ktorej má Kušík ako akcionár dlhé roky vplyv. Firmy Preem a Anext prepojené aj personálne.
Spoločnosť Preem navyše v marci 2016, kedy bola prvýkrát vyhlásená eurofondová výzva, splnomocnila právnikov z kancelárie Metis Consulting, aby jej do obchodného registra zapísali ako predmet činnosti aj výskum a vývoj. Firma sa bude podieľať na dvoch výskumoch v oblasti zdravotníctva a na jednom projekte zameranom na IT. Právnici kancelárie Metis Consulting majú blízko k ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi aj k firme Anext.
Firma Anext – blízka Počiatkovi – väzby na spoločnosť Glass Way. Aj táto firma bola úspešná v Plavčanovej eurofondovej výzve. Do apríla 2016 ju totiž ovládal Martin Paták, pôvodne z Anextu. Podľa zistení bol Paták v roku 2012 aj jedným z kandidátov SNS na poslanca parlamentu.
Ďalšou firmou s politickým pozadím, ktorá uspela v Plavčanovej eurofondovej výzve, je stavebná spoločnosť HT z Dunajskej Stredy. Podľa zistení je jej jediným majiteľom a konateľom Tibor Horsicza z obce Pádáň. Horsicza je zároveň obecným poslancom a členom Mostu-Híd.
Stavebná firma HT uspela s projektom na výskum a vývoj výroby a spracovania obnoviteľnej energie. Jej partnerom v projekte za približne päť miliónov eur má byť Žilinská univerzita.
Viac ako šesť miliónov eur získala aj spoločnosť Crystalex, ktorej spolumajiteľom je Jaroslav Procházka. Podľa zistení vlastní tento podnikateľ dva byty a štyri nebytové priestory v komplexe Bonaparte (prepoj na Bašternáka).
Prehľad vedeckých centier ktoré dostali dotáciu z prvej výzvy (300 mil):
Univerzita dotácia v mil. eur
Slovenská technická univerzita BA 13,01
Výskumný ústav zváračský 11,89
Žilinská univerzita 11,13
Technická univerzita KE 11,00
Výskumno-vývojové centrum AUTOMOTIVE 9,70
Technická univerzita ZV 5,96
Univerzita Komenského BA 5,17
Centrum výcviku Lešť 4,68
Ekonomická univerzita BA 3,96
MEDIREX GROUP ACADEMY n.o. 3,90

Zaujímavý je aj úspech Výskumného ústavu zváračského, ktorý sa dostal k druhému najväčšiemu balíku. Jeho šéf Peter Klamo bol totiž v rámci výzvy aj hodnotiteľom, čo vzbudzuje podozrenia z konfliktu záujmov.

Zdroj:
https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/1014392-kauza-eurofondy-stopy-vedu-k-ludom-blizkym-pociatkovi-kalinakovi-basternakovi-aj-mostu
https://tvnoviny.sk/domace/clanok/68396-skandal-s-eurofondmi-na-ministerstve-skolstva-miliony-eur-sli-do-podozrivych-firiem
https://www.aktuality.sk/clanok/514824/plavcanove-eurofondy-tiekli-blizko-smeru-sns-mostu-aj-bonaparte/
https://e.dennikn.sk/819546/z-300-milionov-na-vedu-nedostali-univerzity-nic-vsetko-slo-firmam-nahnevani-rektori-pisu-plavcanovi/?ref=inc
https://e.dennikn.sk/838618/podozrenie-z-korupcie-zvlastne-firmy-a-sns-v-pozadi-o-com-je-skandal-s-eurofondmi-na-vedu/
https://tvnoviny.sk/domace/clanok/68396-skandal-s-eurofondmi-na-ministerstve-skolstva-miliony-eur-sli-do-podozrivych-firiem
https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/1014392-kauza-eurofondy-stopy-vedu-k-ludom-blizkym-pociatkovi-kalinakovi-basternakovi-aj-mostu

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko