Kauza Gemerský mlyn

V roku 1992 sprivatizovali dvaja podnikatelia majetok Gemerský mlyn v Rimavskej Sobote. Hoci Fond národného majetku od privatizačnej zmluvy odstúpil, peniaze podnikateľom nevyplatil. Majetok bol totiž medzitým zastavený v prospech banky a vznikli na ňom dlhy.

Od roku 1995 prebiehali súdne spory, keď dvojica pôvodných majiteľov žalovala FNM. V roku 2010 napokon padol konečný verdikt prvostupňového súdu. Rozsudok bol vynesený 17. júna – päť dní po voľbách v roku 2010.

6.7. Spoločnosť Gemerský Mlyn oznámila, že má záujem o mimosúdne vyrovnanie. V zaslanom návrhu bol uvedený dátum dohody 20. 7.

13.7. Právny zástupca FNM v žiadnom prípade neodporúča dohodu už len preto, že FNM vyhral súdny spor.

Dňa 20. 7. predložili návrh na mimosúdne vyrovnanie členovia výkonného výboru FNM nominanti SNS Jozef Valo a Ľubomír Neslušan. Výbor ho schválil a na účte právnika Gemerského mlyna sa v ten deň objavilo 4 770 000 eur.

Väčšia časť finančných prostriedkov z takmer viac ako 4,7 milióna eur z FNM skončila na účte konateľa spoločnosti, maďarského občana Zoltána H. vo Švajčiarsku.

Obaja aktéri boli v roku 2019 a následne v roku 2022 uznaní vinnými z porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Každý z nich dostal trest vo výške 12 rokov.

Po nástenkovom tendri ide o ďalšiu kauzu SNS v prvej Ficovej vláde, v ktorej išli jej nominanti do väzenia.

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/5576847/fond-narodneho-majetku-pripravil-stat-o-miliony.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko