Kauza predaja emisií Interblue

Slovensko malo v rámci Kjótskeho protokolu pridelené kvóty na emisie oxidu uhličitého vo väčšom množstve, než reálne potrebuje. Aj po ich rozdelení firmám produkujúcim skleníkové plyny a vytvorení povinnej rezervy zostalo vláde dosť emisií na obchodovanie.

Predávajúca krajina peniaze použije na ekologicky prospešnú investíciu. Kupec si vyhradí právo sledovať, kam financie idú, a môže na projekte i priamo participovať. Schéma má zabezpečiť, aby si štáty medzi sebou nepredávali doslova „horúci vzduch“. Teda neprelievali emisie z jedného kúta sveta na druhý bez environmentálnych investícií.

MŽP pod vedením ministrov SNS sa rozhodlo zrealizovať práve predaj „horúceho vzduchu“. Znamená to, že si vybralo kupca, ktorý netrval na zelenej schéme a vzdal sa možnosti kontrolovať peniaze. Rozbehnutý predaj zobrala na vedomie vláda SR v tichosti v polovici októbra. Kupujúcim mala byť schránková firma Interblue.

Slovensko pri tomto obchode prišlo zhruba o 66 až 75 miliónov eur, keď kvóty predalo približne o polovicu lacnejšie ako Česko a Ukrajina, či Maďarsko. Zatiaľ čo naši susedia predávali priamo, Chrbetov úrad si ako sprostredkovateľa vybral neznámu firmu.

Naopak, Interblue získala účtovne približne 45 miliónov eur pretože predala slovenské emisie do Japonska za “tesne” viac ako osem eur za tonu (spolu za 120 miliónov eur). (Až neskôr bola odhalená presná cena 8,20€ a celkový príjem Interblue 127 miliónov €)

24. júla 2014 – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zdôraznil, že v prípade kauzy emisií sa síce skutok stal, ale nie je trestným činom, čo vyplýva podľa neho aj z Trestného poriadku.

V septembri 2014 sa predstavitelia Aliancie Fair-play stretli so špeciálnym prokurátorom D. Kováčikom, ktorý im oznámil, že podľa zistení slovenských orgánov, osoba, ktorú Švajčiari identifikovali, keď sa v banke prihlásila k účtom spojeným s kauzou, nepôsobila v čase kauzy na Ministerstve životného prostredia, ale mala politickú minulosť.

Interblue Group AG, ktorá neskôr dokonca žalovala ministerstvo životného prostredia o viac ako 34 miliónov eur za to, že jej nepredalo aj ďalšie kvóty. Envirorezort v roku 2022 súd vyhral.

Zdroj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Kauza_Interblue
https://www.etrend.sk/ekonomika/dalsi-kseft-sns-horuci-vzduch.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko