Korupcia riaditeľa VŠZP nominanta Smeru

Hovorí sa o ňom ako o „Paškovom človeku“, napokon, on sám konexie s bývalým šéfom parlamentu priznal. Jeho mesačný plat bol podľa manažérskej zmluvy 4 500 eur. Ďalších 3 700 eur mesačne poberal za funkciu predsedu predstavenstva poisťovne. Dostával aj slušné odmeny: napr. V zmysle zmluvy o výkone funkcie predsedu predstavenstva Marcelovi Foraiovi v apríli 2013 vyplatili odmenu vo výške 15 097,65 eura.

30.1.2023 00:00
Bývalý šéf VšZP Forai mal prijať státisícový úplatok. Súvisí s prenájmom budovy, na ktorý upozornil už Ján Kuciak
Keď sa centrála štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne v marci 2016 sťahovala do prenájmu u súkromníka v bratislavskej Petržalke, novinár Ján Kuciak s kolegyňou Janou Čunderlíkovou odhalili podozrivé okolnosti tejto operácie.
Poisťovňa vtedy potvrdila, že za desaťročný nájom budovy patriacej spoločnosti Capital Park zaplatí skoro 12 miliónov eur – považovala to za hospodárne riešenie.
Polícia vlani obvinila dnes už bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia z korupcie. Sťahovanie VšZP do nového sídla mal sprevádzať úplatok vo výške zhruba 600-tisíc eur, ktorý podľa vyšetrovateľa zinkasoval exriaditeľ štátnej poisťovne Forai.
Poisťovňa začala hľadať svoje nové sídlo pred necelými desiatimi rokmi. V tom čase bol na jej čele práve Marcel Forai. V spoločnosti Capital Park zas figuroval advokát Róbert Lenčéš, spájaný s kauzou predraženého stravovania v slovenských nemocniciach.
Zmluva o prenájme budovy platí do 31. januára 2026. Poisťovňa od nej neplánuje odstúpiť ani po tom, čo polícia vyšetruje korupciu v súvislosti s využívaním nových priestorov.

Zdroj:
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/nemocnice-chatraju-sef-vseobecnej-zdravotnej-poistovne-zaraba-viac-nez-prezident.html
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/sef-vszp-ma-luxusny-byt-river-parku-odhalilo-ho-plus-7-dni-teraz-ide-vysvetlovat.html
https://www.aktuality.sk/clanok/M6FqPCT/byvaly-sef-vszp-forai-mal-prijat-statisicovy-uplatok-suvisi-s-prenajmom-budovy-na-ktory-upozornil-uz-jan-kuciak/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko