Korupcia sa dotkla Fica, český lobista ho spomínal s Výbohom

Dalík vypovedal v kauze Pandur. Podľa neho si Fico vodil Výboha na utajené schôdzky s Topolánkom.
Po slovenskom obchodníkovi so zbraňami Miroslavovi Výbohovi sa teraz Ficovo meno začalo spomínať v českej korupčnej kauze okolo nákupu obrnených vozidiel Pandur. Na súde v Prahe o tom vypovedal lobista a bývalý pobočník expredsedu vlády Mirka Topolánka Marek Dalík, ktorý v kauze čelí obžalobe z podvodu.
Dalík je obžalovaný z toho, že si v roku 2007 údajne vypýtal úplatok osemnásť miliónov eur od zástupcov rakúskej firmy Steyer, ktorá mala Česku pandury dodať. Vystupoval údajne ako Topolánkov vyslanec, hoci priebeh zákazky nemohol nijako ovplyvniť.

Ficov dôverník Výboh v kauze figuruje ako sprostredkovateľ, ktorý sa na rokovaniach tiež priamo zúčastňoval.

Dalík potvrdil, že kauza Pandur sa začala na neoficiálnej schôdzke, kde bol iba on s Topolánkom a Fico s Výbohom. Podobných stretnutí bolo podľa Dalíka viacero.

Neformálne schôdzky v zložení on, Topolánek, Výboh a Fico patrili podľa Dalíka k odvrátenej tvári politiky. Dodal, že sa to tak robí všade na svete. „Tam sa riešilo všetko možné. Všetko, čo zasahovalo do vzťahu tých premiérov a do vzťahov českej a slovenskej vlády.“

Premiér Fico odmietol odpovedať, či také neformálne rokovania s Topolánkom v roku 2006 naozaj boli. Zopakoval len, že s denníkom SME nekomunikuje. Podnikateľ Výboh je považovaný za jedného z najbližších ľudí premiéra Fica.

Prípad Pandur bol prvou korupčnou kauzou, v ktorej sa verejne spomínala účasť Výboha ako blízkeho človeka predsedu Smeru Roberta Fica. Bývalý zbrojár Výboh je považovaný za mecenáša Smeru a Ficovho pokladníka. Fico vzťah s ním najskôr zapieral, v roku 2014 priznal, že sú dlhoročnými priateľmi.

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/7264123/korupcia-sa-dotkla-fica-cesky-lobista-ho-spominal-s-vybohom.html?ref=njct

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko