Nákup lineárnych urýchľovačov do nemocníc

V r.2007 Minist.zdravotníctva odštartovalo nákup lineárnych urýchľovačov pre onkológie 3 štátnych nemocníc. Pre trh pripravili obchod za vyše 11mil.€ bez DPH (3 817 300,67€/ks)

O nákupe rozhodol Minister zdravotníctva Ivan Valentovič. No ďalej sa ministerstvo oficiálne o obstarávanie nestaralo. Išlo o individuálne nákupy jednotlivých zdravotníckych zariadení. Komplikované zariadenia vyrábajú 3 svetové firmy. Americký Varian, nemecký Siemens a švédska Elekta. Traja dodávatelia, 3 nemocnice. A aká náhoda: do každej z nich – do Prešova, Banskej Bystrice i Bratislavy – prišla jediná obálka s ponukou. Do každej od iného výrobcu.

Kto by chcel rozptýliť podozrenia, že sa konkurenti dohodli, narazí na ďalšiu priťažujúcu okolnosť. Všetky 3 súťaže organizovala košická spoločnosť Pro-Tender, s. r. o. Majiteľ Peter Hložný bol spolužiak Rašiho a obstarával mnoho tendrov v zdravotníctve za Smeru (kontaktnou osobou je i Branislav Paška, synovec býv.predsedu NR SR Pavla Pašku).

Všetky nemocnice sa na spoločnej porade riaditeľov rozhodli, že administráciou výberu poveria firmu Pro-Tender.

Pre každú nemocnicu sa prihlásil iba 1 záujemca, ktorý, samozrejme, vyhral. A nik sa nesťažoval, lebo každý z výrobcov dostal zákazku.

Do Bystrice dodávala piešťanská spoločnosť Amedis výrobok od firmy Varian. V bratislavskom Národnom onkologickom ústave zvíťazila firma Transkontakt s Elektou.Ten Transkontakt, ktorý vlani využil predkupné práva na rozsiahle pozemky v Rusovciach od spoločnosti R.F. Development, kde bol kedysi rozhodujúci spoluvlastník Robert Fico. A napokon v Prešove bola úspešná spoločnosť Ad Rem z Dunajskej Stredy. Dodala zariadenia od Siemensu.

Lineárne urýchľovače mali byť predražené najmenej o 35 %.
https://www.trend.sk/spravy/ako-bacuje-onkologii

Zdroj:
http://ministerstvowc.webnode.sk/news/linearne-urychlovace/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko