Nástenkový tender na poradenské služby

V roku 2007 konzorcium firiem podivného zloženia veľmi pochybne vyhralo súťaž na dodanie informačných a poradenských služieb pri čerpaní eurofondov, ktorú vyhlásilo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Išlo o vyhlásenie tendra za 120 miliónov eur.

Na nástenke uzavretej chodby ministerstva sa mal objaviť oznam o súťaži na poradenské a právne služby pri čerpaní eurofondov. Vraj tam visel „až“ štyri dni. Tender vyhralo konzorcium firiem Zamedia a Avocat, blízkych vtedajšiemu lídrovi národniarov Jánovi Slotovi.

Práve SNS v tom čase rezort ovládala, riadil ho Marián Janušek. Robert Fico napokon v roku 2009 ministra Janušeka odvolal z funkcie. Za jeho nástupcu však vymenoval Igora Štefanova, ktorý bol predsedom výberovej komisie a podpisoval predražené faktúry pre Zamediu a Avocat. Nominant SNS Štefanov spornú zmluvu s firmami, ktoré mali blízko k Slotovi, zrušil. Ministerstvo výstavby im však vyplatilo vyše 12 miliónov eur, ktoré Európska komisia odmietla preplatiť.

Fico obhajoval ministra SNS aj po tom, čo Európska komisia oznámila, že náklady na poradenské služby nepreplatí, lebo postup ministerstva nezodpovedal pravidlám a kritériám únie. Hoci polícia začala trestné stíhanie podozrivých z tohto prípadu v septembri 2009, vláda ešte o mesiac neskôr poslala do parlamentu stanovisko, že „minister výstavby a regionálneho rozvoja neporušil zákon.

Oboch ministrov odsúdili ešte v novembri 2018 na jedenásť a deväť rokov väzenia a finančné tresty.

Kauza môže slúžiť ako čítankový príklad straníckeho klientelizmu v prvej vláde Roberta Fica.

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/5057324/belousovova-pripustila-chyby-pri-vypisovani-nastenkoveho-tendra.html
https://web.archive.org/web/20110919040930/http://www.ukradli.sk:80/index.php?clanok=11

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko