Netransparentné rozdelenie licencií na záchranky

Túto kauzu SaS zdrojovala z ginn.press Martina Daňa. Ten v článku nemá veľa informácií, napriek tomu, stojí za úvahu.
Kauza presahuje aj do vlády SDKÚ za ministra Rudolfa Zajaca v r.2005, ktorý cez tender na licencie záchrannej služby rozšíril počet záchranných staníc netransparentne, zmiernil podmienky tendra, takže prakticky sa mohol dostať k licencii hocikto. A boli to najmä firmy Penty a dánskej Falck, siahajúce až k J.Širokému, tiež poradcu ministra Zajaca I.Balážiho, či blízke SMK.
Firmy, ktoré sa dostali k licenciám, tak vtedy obsadili 264 výjazdových bodov na Slovensku. Zajac rozšíril počet záchranných staníc z 90 na 264. Čelil kritike, že boli uprednostňované súkromné spoločnosti pred nemocnicami. Najväčšiu sieť staníc záchran.služby prevádzkovala spoločnosť Falck záchranná, za ktorou stála skupina Penta. Zároveň dostávali mesačne od poisťovní pekné peniaze za prevádzku. Celkovo im museli zdravotné poisťovne poskytnúť 1,8 miliardy korún (60mil.€) ročne len na základné platby. Ďalšie peniaze si od poisťovní účtovali za kilometre.
https://www.trend.sk/spravy/vybrali-zachranky?itm_brand=trend&itm_template=article&itm_modul=suviciace-clanky&itm_position=1

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/3026303/zachranky-budu-dostavat-za-sanitku-o-20-000-sk-menej.html

Martin Daňo tvrdí, a aj z ďalších zdrojov vyššie vyplýva, že Min.Zdravotníctva sa rozhodlo bezplatne prideliť licenice na základe netransparentných kritérií vopred dohodnutým záujemcom. Ak by ministerstvo vypísalo na licenie aukciu, mohlo za predaj licencií získať približne 700mil. korún , čo je 23,3mil.€.

Následne, po zmene vlády , minister zdravotníctva, nominant Smeru Ivan Valentovič, avizoval , že ministerstvo záchrankam zníži platby, pretože v porovnaní s ostatnými zdravotníkmi vraj dostávajú príliš veľa peňazí. Znížil platbu poisťovní a záchranári tak mali dostávať 840.000Sk (28tis.€ ) za sanitku , respektíve 510.000Sk (17tis.€) za každé auto, namiesto vtedy platných 860.000Sk (28,66tis.€) a 530.000Sk (17,66tis.€) mesačne. Čiže znížil platby poisťovní záchrankam skôr symbolicky.

Podľa Martina Daňa, o použití týchto peňazí rozhodovalo Min. zdravotníctva s ministrom Valentovičom a Ministerstvo financií ( Ján Počiatek) po voľbách 2006. A sumu 23,3mil.€ mohli ušetriť aj tým, že by znížili platby zdravotných poisťovní za prevádzku záchraniek výraznejšie.

Zdroj:
https://www.ginn.press/news/tender-zachranky-plytvanie
https://web.archive.org/web/20120511195032/http://www.ukradli.sk:80/index.php?kauzy
https://ekonomika.sme.sk/c/5006036/neuspesni-z-tendra-nase-sanitky-pojdu-na-srotovisko.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko