Počiatkovi vypadol zo skrine kostlivec. Predražené zmluvy za milión eur

Obstarávanie za 1. Ficovej vlády, ktoré vyhrala firma blízka vláde, viedlo k 30% predraženiu.

Obchodný partner bývalého ministra zarábal v rezorte financií. Ich spoločná firma vyplatila Počiatkovi v rovnakom čase státisíce eur.

Microcomp je IT firma, ktorú vlastní Jozef Gál. Tento človek podniká aj s Ladislavom Bašternákom a bývalým politikom Smeru Jánom Počiatkom. Podľa Nadácie Zastavme korupciu profitovala firma Microcomp aj zo štátnych zákaziek na ministerstve financií, ktoré v minulosti viedol Počiatek.

V rokoch 2006 – 2010 s ňou jeho rezort uzavrel štyri IT kontrakty za 1,3 milióna eur. Microcomp bol jedinou firmou, ktorá sa do súťaže prihlásila. Aktuality.sk teraz zistili, že produkty, ktoré dodala ministerstvu financií, boli o 30 percent predražené. Predražené boli všetky položky – od notebookov, cez myši, až po tlačiarne. Najviac nadhodnotené boli dokovacie stanice Lenovo TP X200 Ultra Base.

Súčasné vedenie rezortu financií napriek tomu neplánuje preveriť zmluvy s firmou Microcomp. Zdôvodňuje to tým, že ich platnosť už vypršala.

Podľa týždenníka Trend vyplatila firma BG Invest exministrovi Počiatkovi aj dividendy. V rokoch 2008 – 2010 to bolo podľa informácií Trendu 380-tisíc eur. To znamená, že Počiatek dostal peniaze v rovnakom čase, keď dodávala Gálova firma Microcomp predražený hardvér rezortu financií.

Zaujímavé tiež je, že hoci je Počiatek len tretinovým akcionárom BG Invest, jeho dividendy predstavovali – podľa zistení Aktuality.sk – viac ako 80 percent zisku firmy.

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/591166/pociatkovi-vypadol-zo-skrine-kostlivec-predrazene-zmluvy-za-milion-eur/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-aktuality-hp&utm_campaign=cross

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko