Poradcovia pre novú nemocnicu majú zistiť, čo už Čislák vie

Za 2,7 milióna eur majú poradcovia ministerstvu zdravotníctva zistiť aj to, čo už vie.
Poradcom ministerstva počas verejného obstarávania na novú nemocnicu je konzorcium firiem Ernst and Young a Ružička a Csekes. Za poradenstvo, ktorého súčasťou sú už aj splnené úlohy, dostanú 2,7 milióna eur.
V súťaži o túto zákazku nemali konkurenta. Ide o firmy, ktoré ministerstvu vlani urobili aj štúdiu uskutočniteľnosti za ďalších 864-­tisíc eur.
Predpokladaná hodnota zákazky na výstavbu a prevádzku novej nemocnice, ktorú majú poradcovia určiť prieskumom trhu podľa prílohy č. 1 spomínanej zmluvy, je podľa ministerstva 6,3 miliardy eur.
Sumu zverejnilo vo Vestníku verejného obstarávania 16. januára, ale poradcov zmluvne vyzvalo, aby ju zistili až takmer o mesiac neskôr. Rovnako aj odôvodnenie, prečo je najlepšie vyberať súkromníka cez súťažný dialóg, je už hotové a zverejnili ho 28. januára ­ dva týždne predtým, ako na to ministerstvo zmluvne vyzvalo poradcov. Sumu určili a súťažný dialóg odôvodnili ministerskí úradníci, teraz by za to poradcovia mali dostať peniaze.
Aby ministerstvo mohlo vyhlásiť 16. januára tender na novú nemocnicu, muselo podľa šéfky jeho komunikácie Zuzany Čižmárikovej „uskutočniť kroky s cieľom získať predpokladanú hodnotu zákazky“ ešte pred podpisom zmluvy s poradcami.
Prečo nemohlo s obstarávaním počkať, až kým nepodpíše zmluvu? „Ministerstvo sa rozhodlo pre uvedený postup z dôvodu jeho časovej výhodnosti v záujme dodržania plánovaných termínov,“ odpovedá Čižmáriková. Ani tie však nesedia. Ministerstvo chce novú nemocnicu spustiť v roku 2018, poradcovia však predpokladajú až rok 2020.

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/7661148/poradcovia-pre-novu-nemocnicu-maju-zistit-co-uz-cislak-vie.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko