Poslanec za Smer mal tunelovať bane a peniaze baliť do alobalu

Keď bol Vladimír Jánoš poslancom Smeru, nosil domov podľa bývalej manželky balíčky bankoviek a balil ich do alobalu. Aktéri to popierajú, polícia však prípad začala preverovať. Fico má s Jánošom a so šéfom baní mnoho fotiek.

Jánošová v polhodinovom videu tvrdí, že jej muž – dlhoročný okresný šéf Smeru v Prievidzi – nosil domov desiatky zväzkov bankoviek. „Boli chvíle, keď som videla, že doniesol v hnedom sáčku – taký ako na pečivo – bankovky. Bolo to ešte v korunách. Veľké množstvo. Vždy mi hovoril, že takto sa zarába, to si ešte nevidela – takýto balík peňazí. Nosil to v takých trojmesačných intervaloch,“ opisovala s tým, že balíčkov videla aj sto naraz. Jánoš vraj peniaze balil do alobalu, aby v prípade požiaru nezhoreli, a po čase ich prebaľoval.

„Toto bolo tak už od toho roku 2006. Už v roku 2010 disponoval obrovským množstvom peňazí. Zabezpečil si tú obrovskú vilu v Bratislave. Prerábal ju, vytrhol tam drevené parkety, kúpil taliansky mramor – celé kusy, pláty, krištáľové lustre,“ vravela Ivana Jánošová.

Opisovala, že Jánoš „spolupracoval“ s riaditeľom a väčšinovým vlastníkom Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Petrom Čičmancom aj s premiérom Robertom Ficom. „Hovoril mi to tak. Stretávali sa v baniach a vždy sa niečo dohodlo a potom prišiel s takým balíkom peňazí. Robil to takto pravidelne,“ tvrdila Jánošová. „Vždy mi hovoril, ešte niečo vyjde, ešte niečo vyjde a už nebudem musieť robiť do konca života. Čiže bola to veľká suma. Na eurá niekoľko miliónov.“

Hoci sú prievidzské bane súkromná firma, už roky prežívajú vďaka štedrej podpore štátu. Minulý rok dostali priamo 295-tisíc eur cez ministerstvo hospodárstva, rôznymi kanálmi a v predchádzajúcich rokoch však dostávali výrazne viac. Celkovú sumu bane neuvádzajú, ide však zrejme aj o desiatky miliónov eur ročne.
Podľa údajov štátneho Inštitútu finančnej politiky v roku 2010 dostali slovenské bane celkovo na priamych aj nepriamych dotáciách okolo 96 miliónov eur.
Jánoš v parlamente roky pôsobil dojmom bohatého človeka, čo si dá veľmi záležať na svojom zovňajšku. Jeho exmanželka opisuje, že míňal veľa peňazí na drahé hodinky, obleky či kravaty. Médiá si všimli jeho hodinky, luxusné Audi S8, ktoré patrilo jeho bývalej firme Nertex, ale aj nehnuteľnosti, ktoré si od nej prenajímal. Nový Čas cenu jeho hodiniek odhadol na 30-tisíc eur, čo je zhruba ročný poslanecký plat.

Zdroj:
https://dennikn.sk/287701/policia-preveruje-ci-janos-nosil-z-bani-miliony-v-hotovosti/
https://www.zastavmekorupciu.sk/cases/istoty-zabalene-v-alobale

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko