Predražený nákup v nemocnici v Ružomberku

Ďalší predražený nákup v ružomberskej nemocnici. Nemocnica po upozorneniach médií predražené nákupy postelí a stolov vzápätí zrušila, no ukázalo sa, že jeden takýto nákup sa uskutočnil už koncom roka 2013.

Poukazuje na reťazec rôznych sprostredkovateľov, ktorí sa priživovali na zákazkách pre nemocnice. V októbri 2013 sa nemocnica rozhodla kúpiť dezinfekčný stroj. Nemocnica plánovala do nákupu investovať 96 000 eur bez DPH. Podmienky boli už vopred stanovené tak, že ich bolo ťažké splniť. Uchádzači poukazovali na to, že to bolo evidentne prispôsobené jednému uchádzačovi.

Víťazom sa stal jediný účastník, ktorý zostal v súťaži. DCX z Bratislavy. Víťazná ponuka – približne 96 tisíc eur. K tomu nemocnica nakúpila 100 litrov dezinfekčného roztoku – spolu 103 tisíc eur. V januári 2014 si rovnaký prístroj objednala aj nemocnica v Kolíne. Predajca tohto prístroja v Českej republike jej dal cenu 21 400 eur. Teda o 74 600 eur menej.

Spoločnosť DCX vykazovala jasné znaky schránkovej spoločnosti – na jej kontaktnej adrese sa nachádzala len schránka. Napriek tomu, že účastníci súťaže museli predložiť potvrdenia bánk o schopnosti plniť záväzky za roky 2010, 2011 a 2012, zvíťazila spoločnosť DCX, hoci bola založená niekoľko mesiacov pred začatím súťaže.

Med Partners bola sprostredkovateľská spoločnosť, ktorá v iných prípadoch obchodovala s ÚVN. V spoločnosti Med Partners pôsobil aj Igor Krnáč. Bývalý šéf Finančnej správy, ktorého odvolal Ivan Mikloš, začal počas druhej Ficovej vlády vyhrávať v zdravotníctve jednu súťaž za druhou. Spoločnosť Med Partners len v roku 2013 zvýšila svoje príjmy medziročne o 443 %.

Zdroj:
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/predrazene-nakupy-nemocniciach-su-diagnoza-toto-kupil-ruzomberok.html?utm_source=Pluska-2014&utm_medium=produkt-box&utm_campaign=vb2014

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko