Projekt „Komplex mobilného rádiologického laboratória“

Keď neznáma firma Interblue Group z garáže v americkom mestečku zarobila na predaji slovenských emisných kvót desiatky miliónov korún, nebolo jasné, kto je za ňou. Až neskôr sa k nej prihlásili „projektoví manažéri“ Rastislav Bilas a Norbert Havalec. Obaja mali kontakty na SNS, ktorá v tom čase ovládala ministerstvo životného prostredia, ktoré kvóty predalo.

Havalcova firma podľa tajnej správy NKÚ (Trend), dodávala ministerstvu obrany v časoch 1.vlády Roberta Fica predražené počítače a tlačiarne, ale aj prístroje na nočné videnie – dodali ich oveľa viac, než mali. Až za vlády Ivety Radičovej sa zastavil projekt supervojaka za 3mil€.

Táto firma tiež dodávala ministerstvu vnútra náboje za státisíce eur. Aj túto zákazku mala z čias 1.Ficovej vlády, keď sa ako jediná zapojila do tendra. Len za rok predtým malo ísť o viac ako 450¬tisíc €.
A práve človek, čo nakupoval emisie, vyvíjal aj supervojaka, mal dostať státisíce na laboratórium v kontajneri.
Zo zmluvy, ktorú zverejnilo Min.hospodárstva, vyplýva, že firma Magic Trading Corporation (MTC) Norberta Havalca má dostať nenávratný príspevok 636 330 eur na podporu inovácií v rámci projektu „Komplex mobilného rádiologického laboratória“. Zmluvu podpísala Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá je dcérskou organizáciou ministerstva.
MTC už dávnejšie predtým uzatvorila zmluvu s bratislavskou firmou DSSI, ktorá je tiež blízka Havalcovi a u nej si za 80¬-tis.€ objednala „priemyselný výskum mobilného rádiologického komplexu“.

Havalcova firma je známa aj vďaka projektu vojaka 21. storočia, ktorý po rokoch zastavil minister obrany Ľubomír Galko.
Výsledkom výskumu za 3,2 mil.€ bolo podľa Galka niekoľko štúdií a vzorky 10 výstrojov pre vojakov zložených najmä z komponentov, ktoré nebolo treba preskúmať, ale stačilo ich kúpiť.
Pre projekt, ktorý sa začal ešte v r.2004 za ministra Juraja Lišku z SDKÚ, podalo Min.obrany trest.oznámenie, ktoré však bolo zastavené, keďže sa vraj nedala vyčísliť škoda.

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/6691046/nakupoval-emisie-vyvijal-supervojaka-a-teraz-dostane-statisice-na-radiacne-laboratorium.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko