Schránková firma dodávala o 35mil.€ predraženú stravu do nemocníc

Nemocnice v B.Bystrici, Trnave, Trenčíne a v Poprade uzavreli zmluvy za 81mil.€ na zabezpečenie stravovania v rozpore so zákonom. Ešte pred podpisom ich mali predložiť rezortom zdravotníctva a financií a schvaľovať ich mala vláda, čo sa nestalo.
Štyri veľké štátne nemocnice platili externým prevádzkovateľom vývarovní desiatky miliónov eur.
Do súťaže išli opakovane personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions.
Porovnanie s inými nemocnicami ukázalo, že pacientom vedeli navariť oveľa lacnejšie a v súkromných zdravotných zariadeniach aj za polovičné náklady.
SME malo k dispozícii interný dokument trenčianskej nemocnice. Sú v ňom náklady na potraviny a stravovanie za január až september 2013, keď si ešte varili vo vlastnom režime. Minuli 522-tis.€. Od januára až do septembra 2014, odkedy v nej varila externá firma, stúpli náklady na 980-tis. eur.
Pri týchto verejných obstarávaniach dával súhlas vedúci služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Martin Senčák.
Igor upozornil, že Upozornil na to, že pod područím Smeru sa udiali 4obstarávania, ktorých výsledkom je o 80 % predražená strava v porovnaní s inými nemocnicami. „Táto zlodejina je iba v týchto 4 nemocniciach, čistá „ryža“ pre ľudí spriaznených so stranou Smer 35 miliónov €“.

Firma Hospital Catering Solutions, ktorá v r.2012 nemala zamestnanca a na účte mala základné imanie 5tis.€, sídli v rodinnom dome na okraji Záhor.Bystrice. Vlastní ho právnik Róbert Lenčéš. Na schránke má mená 12 firiem vrátane Hospital Catering Solutions. Lenčéš firmu založil v novembri 2012 a keď bol jej jediným konateľom, vyhral s ňou tender v Trenčíne.
Vo firme už nie je konateľom a nemá na ňu dosah. „Došlo k výmene vedenia. O firme už prakticky nič neviem.“ Adresa v obchodnom registri však zostala v jeho dome. Tvrdí, že tam chodí len jej pošta.
Väčšinový podiel má firma Kanebo Investments. S desiatkami ďalších firiem sídli v administratívnej budove v Luxemburgu. V registri je v kategórii „société anonyme“.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7534782/v-nemocnici-prejeme-miliony-stopy-vedu-do-luxemburgu.html
https://sita.sk/nemocnici-vari-schrankova-firma-matovic-nazval-fica-hyenou/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko