Široký zarobil na rekonštrukcií Bratislavského hradu 100 mil. Eur

Ďalšia rekonštrukcia Bratislavského hradu prinesie aj nové garáže. Jedno parkovacie miesto vyjde na viac ako 45-tisíc eur.

Vládny Smer oficiálne šetrí verejné financie a podľa posledných údajov mu stále chýbajú ešte stovky miliónov eur, aby splnil svoje rozpočtové ciele na budúci rok. Napriek tomu po veľkorysom balíčku opatrení pre ľudí prichádza aj štedrá verejná zákazka na ďalšiu rekonštrukciu Bratislavského hradu za viac ako 26 miliónov eur. Vyhrala ju spoločnosť Váhostav spolu s firmou SecuriLas.

V predstavenstve Váhostavu figuruje Juraj Široký, ktorý je označovaný za vplyvného podnikateľa v pozadí Smeru. Váhostav už Bratislavský hrad rekonštruoval v rokoch 2008 – 2011. Za práce si od štátu vyfakturoval bezmála 65 miliónov eur, čo podľa opozície predstavovalo predraženie pôvodného projektu asi o tretinu.

Firma má pritom podlžnosti voči dodávateľom na stavbe diaľnice D1. Nedokáže im včas platiť za vykonané práce. Národná rada ako správca Bratislavského hradu v tom nevidí žiaden problém a verí, že Váhostav stavbu nepredraží.

V podzemí Hradu vzniknú garáže za viac ako 10 miliónov eur. Keďže kapacita bude 222 áut, v prepočte to vychádza približne 45-tisíc eur za jedno jediné parkovacie miesto, čo je cena trojizbového bytu napríklad v Prešove.

Celá rekonštrukcia hradu priniesla Širokému v tom čase približne 100 miliónov eur. Už vtedy časť odborníkov mala námietky a tvrdila, že práce na hrade boli zbytočne predražené a nerešpektovali všetky vzácne nálezy na mieste.

Zdroj:
https://plus7dni.pluska.sk/domov/firma-dlhmi-vyhrala-zakazku-rekonstrukciu-bratislavskeho-hradu

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko