Správkyňa konkurzu majetku Bašternáka nenapadla prepísanie jeho majetku na rodinu

NAKA stíha správkyňu konkurzu Bašternákovho majetku za to, že súdne nenapadla prevody majetkov, ktoré Bašternák urobil pred vynesením rozsudku. Kým ho totiž súd poslal do väzenia a uložil mu aj trest prepadnutia majetku, podnikateľ stihol previesť na rodinu a blízkych luxusnú vilu na Slavíne, byty, garáže, motorky, pozemky či honosnú chatu na Donovaloch.
Policajti pôvodne vyčíslili, že majetok, ktorého sa vtedy ešte len obvinený Bašternák zbavil, má hodnotu minimálne 6,65 mil.€. Či majetok prepísal účelovo, musia rozhodnúť súdy. V takom prípade by mohli všetky prepisy vyhlásiť za neplatné.
Na situáciu okolo Bašternákových majetkov upozorňovali odborníci a právnici, Nadácia Zastavme korupciu, ministerstvo spravodlivosti či pôvodný veriteľ v konkurze Slovenská sporiteľňa. Všetci menovaní správkyňu vyzývali, aby konala a podala odporovacie žaloby.
Nečinnosť správkyne mohol zachrániť vtedajší predseda Okres.úradu Bratislava Maroš Karšňák. Nominant Smeru-SD mohol rovnako ako správkyňa napadnúť postupy Bašternáka na súde. Nekonal, až kým sa v marci 2020 nevymenila vláda a z ministerstva neodišla Denisa Saková (vtedy Smer, dnes Hlas). Ministerstvo vnútra so súkromnou advokátskou kanceláriou Dentons napokon vypracovali žaloby.
Okresný úrad v r.2020 po zmene vlády na poslednú chvíľu žaloby podal a súd medzičasom zablokoval pôvodné Bašternákove majetky. Ak by súd napokon uznal, že daňový podvodník urobil prevody zámerne tak, aby majetok neprepadol štátu, všetky by mohol vyhlásiť za neplatné.

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/UrFItUE/kauza-basternak-policia-navrhuje-obzalovat-konkurznu-spravkynu/
https://www.aktuality.sk/clanok/j2y0kdt/naka-obvinila-konkurznu-spravkynu-basternakovho-majetku-hrozi-jej-10-az-15-rokov-vazenia/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko