Start-up konferenciu za 1,4 milióna eur nezrušili

Štát za 1,4 milióna eur usporiadal konferenciu na podporu podnikateľov. Vládna agentúra na podporu podnikania nevidí predraženie. Tender na organizáciu konferencie nezrušila, hoci prišla iba jedna ponuka.

Vládna agentúra na podporu podnikania si vyčlenila 1,4 milióna eur na organizáciu päťdňovej konferencie o start-upoch, teda začínajúcich inovatívnych podnikateľských projektoch.

Vôbec prvý ročník konferencie TechMatch sa má začať v pondelok v Bratislave, no v noci zo štvrtka na piatok sa na sociálnej sieti Facebook rozbehol jej veľký bojkot. Odborníci aj laici považujú konferenciu za predraženú.

Podľa zverejnenej zmluvy má Slovak Business Agency, ktorá patrí pod ministerstvo hospodárstva, vyčlenených 609-tisíc eur iba na pozvania hostí.

V rozpočte konferencie je množstvo iných a čudných položiek. Agentúra chce zaplatiť napríklad 12-tisíc eur ako náklady na Wi-Fi internet. V pláne má aj 16-tisíc eur ako náklady na pozvanie troch novinárov a blogerov. Suma zahŕňa dopravu, ubytovanie a diéty, nezdá sa preto privysoká. Ďalších 15-tisíc eur má Slovak Business Agency rozpočtovaných ako náklady na mobilnú aplikáciu, špeciálne pre toto podujatie.

Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov (Skok) nechápe, prečo by takúto konferenciu mal platiť štát. Ministra hospodárstva Vazila Hudáka vyzval, aby odvolal riaditeľa Slovak Business Agency. Riaditeľ Slovak Business Agency Branislav Šafárik kritiku odmieta. Tvrdí, že cenník v zmluve s organizátorom podujatia obsahuje len najvyššie možné ceny, konečný účet za akciu bude nakoniec nižší. Je to pravda, zmluva na organizáciu podujatia je totiž iba rámcová. V praxi sa teda môže minúť najviac 1,4 milióna eur, no zároveň sa tento limit vôbec nemusí vyčerpať.

Miškov tiež upozornil, že vládna Slovak Business Agency je v skutočnosti pôvodná Národná agentúre pre podporu malého a stredného podnikania. S ňou je spájaná kauza tunelovania investičných fondov, na čo upozornila bývalá premiérka Iveta Radičová. „Agentúru ovládli pochybné skupiny, ktorých vplyv trvá dodnes,“ vyhlásila v roku 2010.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/8030601/vlada-da-za-konferenciu-o-start-upoch-14-miliona-ludia-z-it-sa-buria.html?ref=njct

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko