Štát prihral podiel v SPP svojim kamošom. Materiál o prevode akcií v matke SPP pripravovali J&T

Fico nevyužil príležitosť odkúpiť podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle od nemeckých a francúzskych akcionárov, ale „prihral“ SPP priateľom z J&T, ktorý cez firmu EPH kúpili podiel za 2,6 miliardy Eur. V zápätí si od bánk zobrali na túto sumu úver a ako záruku dali majetok SPP. Presne to isté mohol urobiť aj štát. Z desať rokov zisky spoločnosti zaplatili celú kúpnu cenu. Navyše Fico EPH nechal manažérsku kontrolu nad plynovodom Eustream a distribučnou sieťou plynární a umožnil im každý rok i odtiaľ vyberať zisk v stovkách miliónov Eur. Celkovo tak Slovensko prišlo o 4,6 MILIARDY EUR.Vládny materiál o kúpe SPP bol vytvorený na počítači J&T

Dokument, ktorým vláda schvaľovala kúpu stratovej firmy, začali písať pôvodne v predávajúcej firme. Materiál o kúpe akcií SPP vznikol na počítači súkromníka, od ktorého štát akcie za 60 miliónov eur kupoval. Tvrdí to strana Nova.

Keď prezerali vlastnosti vládneho dokumentu, všimli si, že v kolónke, ktorá označuje majiteľa počítača, na ktorom sa dokument píše, je napísané „J&T Investment Advisors“.

To je firma, ktorá dnes už formálne neexistuje, stala sa pod názvom EP Investment Advisors súčasťou spoločnosti EPH vo vlastníctve Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínskeho.

„Dnes vládne materiály nerobí vláda Roberta Fica, ale finančná skupina J&T,“ povedal líder Novy Daniel Lipšic. Premiér by mal preto podľa Lipšica ministra hospodárstva Tomáša Malatinského odvolať a kúpu akcií stopnúť.

Názov firmy J&T Investment Advisors sa mohol do vlastností dokumentu dostať napríklad tak, že úradníci na ministerstve hospodárstva dostali dokument vyrobený inde, s ktorým ďalej pracovali, no nevymazali v ňom vlastnosti.

Po škandále s podkladmi o odkúpení podielu v SPP, ktoré podľa podozrení pripravovala finančná skupina J&T, sa objavil podobný problém. Aj dokument z rokovania medzi slovenskou vládou a investorom megaprojektu v Bratislave mala písať samotná firma investora. Na celú záležitosť upozornil na sociálnej sieti člen strany Nova Marcel Klimek. Informáciu zverejnil portál aktualne. sk. Memorandum, ktoré v stredu schválila vláda, pripravovala firma TriGranit, ktorá je materskou spoločnosťou firmy Hervex.
„Mal ten materiál spracovať Slovenský zväz chovateľov kolibríkov?“ zaperlil Vážny v relácii RTVS Správy a komentáre. Exotický vták sa pritom na našom území nevyskytuje. Podpredseda vlády nevidí problém v tom, že memorandum pripravovala samotná spoločnosť.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/6931081/vladny-material-o-spp-ma-v-zahlavi-znacku-jt.html?utm_source=link&utm_medium=rss&utm_campaign=rss
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/vazny-otazku-preco-pisal-vladny-material-investor-perlil-mali-pisat-chovatelia-kolibrikov.html
http://ekonomika.sme.sk/c/7135605/specialna-prokuratura-vratila-policii-kupu-spp.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko