Štát prišiel o pôdu za miliardu korún

Námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza tak urobil v čase, keď bol vtedajší šéf fondu Hideghéty na dovolenke. 10. apríl bol posledným dňom, kedy mal Bríza plnú moc. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal.

Reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov predali firme GVM, za ktorou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého fond politicky spadá.

Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na pol druha miliardy, spoločnosť GVM ich získala za necelých 13 miliónov. Chce na nich postaviť golfové ihrisko a hotel.

V prípade prevodov pozemkov vo Veľkom Slavkove generálna prokuratúra rozhodla o zrušení reštitučných zmlúv, pozemky boli odobraté spoločnosti GVM a vrátené štátu. Bývalý námestník Bríza bol obvinený zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Zdroj:
https://www.sme.sk/c/3580846/stat-prisiel-o-podu-za-miliardu.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko