Štát zaplatil 1,5 milióna za pozemky pod obchvat Bratislavy, aj keď ich firma mala len prenajaté od obce

Investor, ktorým je spoločnosť Areas, si od bratislavskej mestkej časti Jarovce na 40 rokov prenajala za jednu slovenskú korunu za meter viac ako 200-tisíc štvorcových metrov pozemkov. Podľa zámeru publikovaného kvôli posudzovaniu vplyvov na životné prostredie mala firma v pláne postaviť deväťjamkové golfové ihrisko, tréningové plochy, parkovisko aj takzvaný clubhouse. Výstavba sa mala začať v roku 2009, v roku 2010 už sa mali po ihrisku prechádzať prví golfisti.

Je marec 2021 a na poli pri Jarovciach stále nič nie je. Investor už napriek tomu zarobil viac ako 1,5 milióna eur. Úzkym pásom na okraji prenajatých pozemkov totiž vedie nová diaľnica, takzvaný nultý obchvat Bratislavy. S tým, že tade má viesť rýchlostný koridor, rátal už územný plán hlavného mesta z roku 2007.

Vedenie bratislavskej mestskej časti, ale aj investor, teda už v tom čase museli vedieť, že projekt môže naraziť. Ako však pre ICJK povedal vtedajší starosta Jaroviec, Pavel Škodler, „nejako veľmi sme to vtedy neriešili.” Ujmu, ktorú týmto zásahom firma utrpela, znalecká spoločnosť ÚEOS Komercia vyčíslila na viac ako 1,5 milióna eur. Štátna Národná diaľničná spoločnosť peniaze zaplatila.

Dohodu o majetkovom vyrovnaní podpísal za NDS jej vtedajší riaditeľ Ján Ďurišin aj podpredseda predstavenstva Ladislav Dudáš.

Zaujímavé na celej transakcii je, že Národná diaľničná spoločnosť zaplatila firme kvôli pozemkom, ktoré si musela kúpiť od Bratislavy. Z celkovej výmery prenájmu pritom išlo o necelé 4 percentá, asi 7740 metrov štvorcových, za ktoré štát firme zaplatil 1,5 milióna eur. Za 40 rokov prenájmu pritom firma obci Jarovce zaplatí len o niečo viac ako 270-tisíc. Viac ako 1,2 milióna teda za predaj obecných pozemkov teda skončilo vo vrecku súkromnej firmy.

Uvedené skutkové podstaty vyšetrovaných trestných činov naznačujú, že polícia by sa môže zaujímať o zodpovedných v NDS, ktorí sú podozriví, že vyplatili firme Areas príliš veľa peňazí. Polícia, zdá sa, preveruje aj znalecký posudok.

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko