Tomanová si privyrábala na projektoch z eurofondov

Ďalšou kauzou spojenou s ministerkou sociálnych vecí Vierou Tomanovou je zneužívanie fondov EÚ ňou a jej najbližšími spolupracovníkmi. Peniaze si zarobili okrem iného jednoducho tým, že sa medzi sebou rozprávali.

Okrem ministerky Viery Tomanovej sa prípad týka aj štátnej tajomníčky ministerstva Emílie Kršíkovej a ďalších ľudí, ktorí mali zastupovať zamestnancov a zamestnávateľov. Tieto dve ženy mali podpísať zmluvu so šéfom Centra vzdelávania Ivanom Bernátkom.

Za prácu na národnom projekte Centra sociálneho dialógu mala ministerka dostať viac ako 60 000 eur a napríklad jej tajomníčka až 77 000 eur. Za hodinu práce dostávali 37,5 € a súčasťou ich práce bolo aj viesť dialóg – medzi sebou. Ako odborníčky.Príkaznú zmluvu podpísali v máji 2010, tesne pred voľbami. Po voľbách sa im nepodarilo zinkasovať celú sumu za svoju prácu. Tomanová vyfakturovala 1 500 eur a Kršíková 3 225 eur. Príkaznými zmluvami sa obchádzal Zákonník práce a vyhýbalo sa aj plateniu odvodov.

Hoci Tomanová po vypovedaní zmluvy uviedla, že plne akceptuje, že jej nebude vyplatená celá odmena, právnici poukázali na to, že ide o jasné porušenie ústavy a zákona o konflikte záujmov.

Okrem týchto dvoch osôb si na projekte Centra sociálneho dialógu zarobilo približne 100 ďalších ľudí. Od predsedu odborov Gazdíka, jeho zástupcu, zástupcov zamestnávateľov atď. Všetci si vystavovali faktúry ako fyzické osoby.

Zdroj:
https://ekonomika.sme.sk/c/5537259/tomanova-si-privyrabala-na-projektoch-z-eurofondov.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko