Trojnásobne drahšia cena tunela Žilina oproti tunelu Višňové na km výstavby

Ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka obstarávalo trojnásobne predražene pri výstavbe tunela Žilina, oproti tunelu Višňové, ktorý súťažila predchádzajúca vláda. Poukázalo na to KDH pri prepočítaní ceny na jeden kilometer výstavby.

Tunel Višnové, ktorý je 7,5-kilometrový, mal stáť 180 miliónov eur, výstavba tunela Žilina dlhého necelých 700 metrov vyjde na plánovaných 55,5 milióna eur.

Jednotková cena na tunel vysúťažený a podpísaný za ministrovania Jána Počiatka je takmer 81 miliónov eur za kilometer. Tunel Višňové vychádza na hodnotu 24 miliónov eur na kilometer, čo je viac než trojnásobný rozdiel.

Rozdiel môže byť aj v tom, že v súťaži Višňové za predchádzajúcej vlády, bolo päť finálnych ponúk a v Počiatkovej súťažil na záver jeden s jedným. Celkovo sa tak zaplatí navyše o 38 miliónov eur.

Počiatkov rezort sa v zdôvodenení vyhováral, že KDH mieša “”hrušky s jablkami””, keďže náklady na výstavbu každého tunela závisia aj od konkrétnej geológie a skladby nadložia. Geologické podmienky v lokalite tunela Žilina sú “”zásadne odlišné”” od podmienok pri tuneli Višňové.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7492141/smer-podla-kdh-trojnasobne-preplatil-tunel-pri-ziline.html?ref=trz

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko