Utajený nákup vysielačiek

17. 9. 2009 Slovenskí vojaci dostali izraelské vysielačky za 18 miliónov eur (540 mil. korún). Nové vysielačky Tadiran sa však nedokázali napojiť na doterajšie prístroje typu Harris, ktoré armáda už používala.

14. 12. 2009 Nákup vojenských vysielačiek za milióny eur, ktoré sú vojakom v boji nanič, na ministerstve pokračoval. Rezort obrany potichu podpísal ďalší obchod na dodávku rádiostaníc Tadiran v hodnote 22,2 milióna eur.

Išlo o ručné a zabudované rádiostanice do 140 vozidiel. Väčšinou však išlo o vozidlá tesne pred ,,technickou smrťou.“ Tadirany sa plne nespojili s ostatnými vysielačkami v armáde. Kúpené vysielačky nevedeli naraz prenášať hlas aj dáta bez dodatočných úprav. Nadstavbu na prenos dát ministerstvo ani nekúpilo.

Celkovo tak smerácky minister obrany Jaroslav Baška bez akejkoľvek súťaže spolu s prvou várkou za 18 miliónov eur nakúpil izraelské vysielačky za vyše 40 miliónov eur.

Utajený nákup vysielačiek za 40 miliónov eur pritom smeruje k bývalému sponzorovi strany Smer. V minulosti vystupoval v mene materskej firmy Tadiranu, Elbit Systems Dušan Herda. Ten bol vo viacerých firmách spolu s Bedřichom Hegerom, ktorý spoluprácu s Herdom v septembri priznal.

Navyše v roku 2001 Heger daroval strane Smer pri jej rozbiehaní 236-tisíc korún (7 883 €), čo bol vtedy tretí najväčší dar. Zároveň je Heger spolužiakom Ľudovíta Mikušku z ministerstva obrany, ktorý od roku 2008 šéfuje všetkým nákupom vojenskej techniky v armáde.

Neskôr sa ukázalo, že francúzsky Thales v súťaži ponúkol nižšiu cenu. Tender prehral, údajne aj preto, že úradníci rezortu obrany v priebehu súťaže zmenili jej pravidlá. Obstarávanie vyšetrovala polícia – tá postup úradníkov vyhodnotila ako opodstatnený.

Ďalší minister obrany Ľubomír Galko v auguste 2010 nákup izraelských vysielačiek zastavil a s ním aj sériovú výrobu systému Mokys.

Zdroj:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/163412-vojaci-dostali-milionove-vysielacky-su-ako-hracky/
https://www.ginn.press/news/nakup-stihacky-plytvanie

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko