Vakcíny proti prasacej chrípke nechali vyexpirovať bez pokusu ich vrátenia. Česi ich vrátili.

Prasacia chrípka, vírus A(H1N1) sa 1.krát objavil na jar r.2009 v Mexiku.
Vláda SR schválila nákup pandemickej vakcíny 9.sep.2009.
Zmluvu so spoločnosťou Sanofi Pasteur podpísala 30.nov.2009.
V tom čase nemala vakcína u nás registráciu Štát.ústavu pre kontr.liečiv.

Kým Česko obmedzilo nákup vakcín proti prasacej chrípke, Slovensko nič podobné nerobilo. Napriek tomu, že ľudia sa odmietali dať zaočkovať a vakcíny stáli v regáloch.
Už v jan.2010 viaceré európske krajiny oznámili, že odpredávajú svoje zásoby vakcín proti pandemickej chrípke, prípadne rušia kontrakty na zazmluvnené množstvá. Dôvodom bol nielen slabý záujem verejnosti, ale aj slabý výskyt vírusu.
Česi sa dohodli s výrobcom GlaxoSmithKline na dodatku k zmluve, na základe ktorého odobrali iba 700-tisíc z pôvodne plánovaného milióna vakcín. „Odstúpenie od odberu nebolo spojené so žiadnou finančnou sankciou,“ informovala česká ministerka zdravotníctva. Českí daňoví poplatníci vďaka tomuto kroku ušetrili 2,1 mil.eur.
Slovenské ministerstvo zdravotníctva toto riešenie odmietlo: „Očkovanie proti novému typu chrípky je celoročné, určite chceme počkať na vývoj situácie,“
A ako to nakoniec všetko dopadlo?
-Podľa WHO za rok zomrelo na celom svete 18-tis.ľudí (u koronavírusu to bolo 40x viac za pol roka)
– Na Slovensku sa nakazilo 1200 ľudí. Z nich 56 umrelo, väčšina patriaca do rizikovej skupiny.
Vláda nakúpila milión vakcín od francúzskeho výrobcu Sanofi Pasteur. Jedna vakcína nás vyšla na 7,6€, štát teda zaplatil 7,6 mil.€.
V 2020 februári Fico potvrdil v rozhovore:
“Sám si pamätám, ako nás prinútili nakúpiť veľké množstvo očkovacích látok v súvislosti s jednou pandémiou pred niekoľkými rokmi. Už neviem, o čo išlo.“
Romana Hlavanda Gogová: Myslím, že máte na mysli prasaciu chrípku.
R.Fico: „Všetky tie očkovacie látky exspirovali v skladoch, neboli použité…”
Podľa MZ SR sa nechalo vtedy zaočkovať asi 1,2% dospelej populácie, čiže 65-tisíc ľudí. Vláda SR pritom nakúpila 1 milión dávok vakcíny s ročnou použiteľnosťou.
Škoda, ktorá štátu vznikla: 7 106 000€

Zdroj:
https://hnonline.sk/slovensko/397838-cesi-usetria-miliony-na-vakcinach-my-nie
https://hnonline.sk/slovensko/2191049-fico-pre-hnteleviziu-tato-pandemia-je-podozriva-ako-premier-som-videl-ako-sli-miliardy-pre-farmafirmy

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko