Vata za 17mil.€ – zločinec.skupina na MV

Na MV za Kaliňáka a Sakovej mala pôsobiť zločinecká skupina, ktorá vyťahovala milióny eur z projektov v rezorte vnútra a na ústredí práce. Obstarávali ich v r.2015 až 2020. Na najvyššom stupni riadenia zločineckej skupiny mali byť ľudia z riadiacich funkcií Ministerstva vnútra.
Mali sa stretávať na benzínkach, kde údajne dohadovali, ako zapoja firmy a biele kone do miliónových štátnych biznisov, aby za fiktívne tovary a služby vyťahovali peniaze.

V rezorte vnútra a v 1prípade aj na ústredí práce mali pripraviť projekty na dodanie technických zariadení – teda napríklad kúpa počítačov, serverov, softvérov, rovnošiat, súpravy pre hasičov alebo automobilové striekačky.

Obstarávanie mala vyhrať firma spriaznená s ľuďmi z najvyššieho stupňa zločineckej skupiny. Cena projektu podľa polície nebola reálna, ale nafúknutá tak, aby sa zvyšok peňazí, takzvaná vata, dala odliať cez ďalšie firmy preč zo systému.
Pri jednom projekte navýšili cenu až o 40%, čo pri konkrétnom prípade znamenalo 4,8mil.€.
1.poschodie zloč.skupiny polícia len naznačuje
2.poschodie: Štvorica mužov mala byť spojkami na funkcionárov rezortu a ústredia. Polícia za kľúčové osoby označila podnikateľov Petra Lamača, Igora Cúcora, Rastislava Jakubeka a Mariána Kozára, ktorí mali mať priamy kontakt a dosah na štátnych funkcionárov.
3.poschodie v hierarchii mal podľa informácií Aktuality.sk predstavovať spomínaný podnikateľ Peter Petrov, pochádzajúci z Levíc, a jeho pomocníci – fiktívni dodávatelia. Polícia na túto úroveň zaradila ďalších šesť mužov. Tí mali na seba napísaných množstvo spoločností. Ich úlohou bolo viesť firemné bankové účty a tváriť sa, že ich spoločnosť je akýmsi subdodávateľom projektov pre víťazné firmy z projektov rezortu vnútra či ústredia. Vytvárali fiktívne faktúry a tvárili sa, že tiež pomáhajú dodávať tovary do štátneho projektu.
Podľa vyšetrovateľov skupina dokázala zmanipulovať viacero lukratívnych štátnych zákaziek.
•Najviac „vaty“ malo byť pri nákupe špeciálnej hasičskej techniky v rezorte vnútra v 2018 až 2020.
Cena zákazky bola takmer 42mil.€, pričom obvinení ju mali umelo nadhodnotiť o cca 9mil.€ prostredníctvom reťazca spriaznených subdodávateľských spoločností. Spomínané milióny potom postupne vybrali v hotovosti a od ľudí z 3.stupňa zloč.skupiny putovali k 2.poschodiu.
•Niektorí členovia skupiny mali zas zarobiť pri obstarávaní protipovodňovej techniky určenej pre hasičov. Ministerstvo vnútra na to vynaložilo vyše 11,7mul.€, pričom pre obvinené osoby malo ísť postupne až 4,8mil.€. Celková cena sa tak mala predražiť o vyše 40%.
•Ďalším predraženým tendrom mal byť nákup oblečenia – uniformy pre rezort vnútra a finančnú správu v hodnote 5 miliónov eur. Obvinení vďaka fiktívnym faktúram od subdodávateľov celkovú cenu navýšili o najmenej 539-tisíc eur.
•Podobne postupovali v prípade projektu s názvom Technické zariadenia spadajúce pod MV. Na tejto zákazke mali obvinení zarobiť asi 1,2mil.€
•Svoje kšefty dokázali zrealizovať aj na Ústredí práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), ktoré patrí pod rovnomenné ministerstvo. Koncom roka sa rozhodlo vedenie ÚPSVaR, že svoje úrady vybaví vyvolávacími systémami, za ktoré zaplatilo necelých 5mil €. Podľa vyšetrovateľov sa tento projekt umelo predražil o 1,3mil.€

Celková škoda mala dosiahnuť takmer 17 mil. eur.
Zistenia, že väčšina peňazí končila v rukách podnikateľov z druhého stupňa hierarchie zločineckej skupiny, potvrdzujú podľa polície nielen viacerí svedkovia, ale aj ďalšie dôkazy.

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/t28x273/vata-za-17-milionov-eur-za-kalinaka-a-sakovej-mala-v-rezorte-vnutra-posobit-zlocinecka-skupina/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko