Vodohospodári prenajali hotel pri Liptovskej Mare na 30 rokov za 42 eur denne, zmluva umožňuje aj biznis

Hotel Bobrovník pri Liptovskej Mare dostalo bez súťaže do prenájmu občianske združenie, ktoré tam chce cvičiť s deťmi. Združeniu šéfuje človek, ktorému za Petra Plavčana pridelili milióny zo zastavených eurofondov na vedu.

Hotel v týchto dňoch mení správcu. Na 30 rokov sa ho ujíma Občianske združenie za zdravší život. Oficiálnu adresu má v Bratislave, v skutočnosti ho vedie prednosta neurochirurgickej kliniky ružomberskej nemocnice Róbert Rusnák.

Rusnákovej inej firme štát vlani pridelil milióny z eurofondov na vedu – z balíka, ktorý pre škandály a varovania Európskej komisie muselo Slovensko pozastaviť.

Zvláštnych je na prenájme hotela niekoľko vecí – napríklad až 30-ročný čas a najmä cena. Hotel s kapacitou zhruba 90 miest v 45 dvojposteľových izbách bude štátna firma prenajímať za 15-tisíc eur ročne, čo je 1250 mesačne a ani nie 42 eur na deň. V lepších penziónoch na Liptove sa pritom za sumu 40 eur prenajíma dvojlôžková izba na noc.

Nového nájomcu podľa odpovede nehľadali cez verejnú súťaž, lebo nájomnú zmluvu uzavreli podľa občianskeho zákonníka „a na tento postup sa nevzťahuje žiadna verejná súťaž či osobitné ponukové konanie“. Verejné súťaže na pozemky alebo budovy sú pritom na Slovensku bežnou praxou a ročne ich vypíšu desiatky – ide hlavne o mestá a obce.
Štátny podnik vedie nominant Mosta-Híd Stanislav Gáborík. Podnik je známy napríklad aj kauzou kompa za druhej vlády Roberta Fica, problémy s kompou cez Dunaj má aj po príchode nového vedenia.
Rusnákovo občianske združenie už teraz do značnej miery dostáva peniaze od štátnych organizácií ako Národné športové centrum či Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Najväčším súkromným sponzorom združenia je Mondi SCP Ružomberok podnikateľa s väzbami na Smer Milana Fiľa. Rusnák vraví, že Fiľo s projektom nič nemá, hoci priznáva, že si s týmto podnikateľom už roky tyká.

Zdroj:
https://dennikn.sk/1252465/vodohospodari-prenajali-hotel-pri-liptovskej-mare-na-30-rokov-za-42-eur-denne-zmluva-umoznuje-aj-biznis/?ref=tit1

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko