Výlety šéfa Úradu pre normalizáciu a metrológiu a tendre na tomto úrade

Šéf štátneho úradu chodí na exotické dovolenky za peniaze daňovníkov a vypisuje pochybné tendre.

Cestovnú kanceláriu si z malého štátneho úradu urobil jeho šéf. Predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, nominant Smeru Peter Lukáč precestoval za šesť mesiacov tohto roka vyše 700-tisíc korún. Hoci premiér Robert Fico prikázal na služobných cestách šetriť, Lukáč sa do zahraničia vyberie každý mesiac, väčšinou do exotickej krajiny.

Lukáč bol začiatkom januára na týždeň v Číne, za čo daňoví poplatníci zaplatili takmer 200-tisíc korún. Ako účel výjazdu sa stručne uvádza „nadviazanie spolupráce“ s podobným úradom v socialistickej Číne. Vo februári sa s rovnakým cieľom vybral na Kubu a v marci do Vietnamu. Koncom apríla navštívil Nový Zéland, okrem toho Francúzsko a Rusko. Na niektoré cesty chodí sám, do Pekingu, Havany a Hanoja ho sprevádzala jeho podriadená Zuzana Oprchalová. Vyplýva to zo zoznamu výdavkov za prvý polrok 2008, ktorý má Pravda k dispozícii.

O Lukáčove zahraničné pobyty, ale aj sporné nákupy v jeho úrade sa už zaujímali opoziční poslanci v parlamente. Lukáč totiž aj minulý rok strávil veľa času v cudzine a uzavrel viaceré otázne kúpne zmluvy. „Nie je to efektívne, navyše z toho nie sú žiadne výstupy. Vôbec nevieme, čo cestovanie pána Lukáča prinieslo,“ uviedol člen finančného výboru parlamentu Jozef Mikuš (SDKÚ). Poslanci si chcú pri prerokúvaní štátneho rozpočtu podľa Mikuša posvietiť na kapitolu malého úradu. „V spolupráci s hospodárskym výborom treba zvažovať aj poslanecký prieskum, ako sa tam míňajú peniaze,“ dodal.

Úrad si totiž často objednáva služby od súkromných firiem. Hoci o inštitúcii takmer nepočuť, v oblasti reklamy a médií má uzavretú zmluvu na poradenstvo za takmer milión korún. Ako Pravda informovala začiatkom apríla, nenápadný úrad so 60 ľuďmi má internetovú stránku za viac ako milión, hoci podobné stoja najviac 100-tisíc až 200-tisíc korún.

Zdroj:
http://ministerstvowc.webnode.sk/news/vylety-sefa-uradu-pre-normalizaciu-a-metrologiu-a-tendre-na-tomto-urade/
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/159603-sef-maleho-uradu-precestoval-700-tisic/

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko