Za Smeru čistenie Gabčíkova zdraželo

Vodohospodárska výstavba je štátny podnik, ktorý projektuje a spravuje priehrady, aké sú napríklad v Gabčíkove či v Žiline. Patrí pod rezort životného prostredia.

V apríli 2012 sa vo vláde Smeru ujal vedenia ministerstva Košičan Peter Žiga a do vedenia podniku posadil spolustraníka a krajana. Už koncom apríla poveril riadením Vodohospodárskej výstavby vtedajšieho košického viceprimátora za Smer Ladislava Lazára a od júla sa stal generálnym riaditeľom. Ešte v tomto roku začali tlačiť na dodávateľov s tým, aby ukončili pôvodné zmluvy. S niektorými firmami sa však dohodli, ako napríklad so Strabag Property and Facility Services, ktorá sa zaoberá údržbou a správou budov a areálov.

V tom čase bol menšinový partner v Strabag Property, slovenská firma Trajekt Plus, so sídlom v bratislavskom River Parku a cyperským akcionárom, podobne ako ďalšie firmy exriaditeľa Transpetrolu Štefana Czucza.

Po nástupe nominanta Smeru Lazára do vedenia Vodohospodárskej výstavby sa začalo okolo Gabčíkova zarábať viac.

V roku 2012 firme Strabag Property stačilo na údržbu zelene okolo priehrady niečo vyše 23 500 eur, ďalší rok s ňou už Vodohospodárska výstavba podpísala zmluvu na šesťkrát viac – vyše 148-tisíc eur bez DPH. Dodatkom na tento rok sa v zmluve objavila ešte vyššia suma – 158-tisíc eur. Hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby Diana Migaľová odôvodnila zvýšenie sumy tým, že si „stav zelene vyžadoval opakované kosenie“.
Ešte lepší biznis bol okolo údržby komunikácií pri gabčíkovskej priehrade. Za rok 2012 stačilo na ňu dovtedajšiemu dodávateľovi, firme Miklos&Co. z Dunajskej Stredy takmer 83-¬tisíc eur. Zmluvu s Miklos&Co. museli podľa Migaľovej zrušiť pre nespokojnosť s jej prácou
Strabag Property sa však osvedčila pri kosení trávy, aj čistenie ciest smerovalo k nej. Na rok 2013 s ňou Vodohospodárska výstavba uzatvorila zmluvu na vyše 103¬-tisíc eur, o štvrtinu viac ako v roku 2012. V aukcii s ňou opäť súťažil Rhapis. To však nebolo všetko. Vlani bola dlhá a tuhá zima, a tak v auguste prišiel dodatok k zmluve, ktorým cena za vlaňajšok stúpla na vyše 160-tisíc eur.
O mesiac neskôr sa teda podpísala ďalšia zmluva na zimnú údržbu. Jej limit bol vyše 118-tisíc eur bez DPH, teda o 40 percent viac, ako stačilo v roku 2012 na celý rok.
Keďže sneh vtedajšiu zimu na juhu takmer nebol a mrzlo tiež len zriedkavo, z tejto sumy Vodohospodárska výstavba zaplatila iba 50-tisíc eur.
Vodohospodárska výstavba si však od osvedčeného dodávateľa objednala aj službu navyše.
V e¬-aukcii si od Strabag Property objednala deratizáciu, dezinfekciu, umývanie okien, odchyt holubov a ďalšie služby za 150-tisíc eur bez DPH. V aukcii jej konkurovali iba dve spriaznené firmy Rhapisu. Väčšinu prác treba robiť dvakrát ročne, niektoré mesačne, holuby chytajú „dvoma klietkami s návnadou“. Hovorkyňa vodohospodárov vysvetľovala, že štátny podnik mal povinnosť zverejňovať elektronické aukcie, iba ak predpokladaný objem zákazky prekročí 400-tisíc eur. Na webe podniku však po aukciách firmy nebolo ani stopy.

Zdroj:
http://ekonomika.sme.sk/c/7139409/za-smeru-cistenie-gabcikova-zdrazelo.html

Náš plán

Máme program
Riešení pre Slovensko