Mgr. Peter Pollák, PhD.

1.
Mgr. Peter Pollák, PhD.

Mgr. Peter Pollák, PhD.

Kto som?

Som Peter Pollák, otec šiestich detí, vysokoškolský pedagóg a pochádzam z Levoče. Od roku 2012 som súčasťou Hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, dnes Hnutia Slovensko. Od roku 2019 pôsobím ako poslanec Európskeho parlamentu, kde som súčasťou frakcie Európskej ľudovej strany (EPP). Chcem, aby všetci ľudia na Slovensku vnímali pozitíva, ktoré nám členstvo v Európskej únii prináša. Európsku úniu nemôžeme prenechať mafiánom, extrémistom a populistom. Nie všetko je dobré, ale náš spoločný európsky dom nebúrajme – opravme si ho!

Ako by mala Európska únia vyzerať?

Európska únia by mala byť spoločenstvom pre všetkých ľudí, bez ohľadu na to, či sa narodili ako ľudia patriaci k väčšinovej alebo menšinovej národnosti. Každý Európan a Európanka si zaslúži rovnakú štartovaciu čiaru a rovnaký prístup k vzdelaniu, či uplatneniu na pracovnom trhu.

S akým cieľom kandidujete do Európskeho parlamentu
a akej oblasti sa chcete venovať?

Nie je mi ľahostajný boj proti korupcii a dodržiavanie zásad právneho štátu. Patrím k poslancom, ktorí odsúdili kroky vlády, ktoré nás posúvajú zlým smerom, a to k autokracii a diktatúre. Zdravá, sebestačná a zelená Európa je pre mnohých utópiou, no počas mojej päťročnej poslaneckej práce v Bruseli a Štrasburgu som sa aktívne zasadil o prístup k pitnej vode pre každého Európana, zelenú ekonomiku, kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť, ale ako aj podporu mladých farmárov.

Čo považujete za Váš doterajší najväčší pracovný úspech?

V Európskom parlamente sa venujem témam zmierňovania regionálnych rozdielov, tvorby pracovných príležitostí, zlepšenia podmienok bývania prípadne sociálnych podnikov. V tejto veci som robil ako poslanec veľa. Som však hrdý aj na to, že sme počas vlády Igora Matoviča pomohli tisíckam Rómom – či už prístup k pitnej vode alebo vzdelaniu pre každého.