Odvážne už 10 rokov

Odvážne už 10 rokov, v prvej línii proti zlu. Je nás počuť v parlamente, na námestiach či pred Bonaparte. Bez formálneho vplyvu no o to s jasnejšími výsledkami. Pre niekoho hrubý, ale vytrvalý a nekompromisný tlak na tých, čo zapredali službu ľuďom. Zoťali sme nejdenú hlavu Smeráckej chobotnice, ktorá si na 10 rokov sprivatizovali Slovensko. Mená ako Peter Plavčan (eurofondy), Róbert Kaliňák (realitný biznis), Mária Trošková, Rober Fico (mafia na Úrade vlády) Tomáš Drucker (pozemky), Tibor Gašpar, Robert Krajmer, Peter Hraško (policajná mafia), Peter Šufliarsky a najnovšie „opička“ Jankovská (pokrivená spravodlivosť) by bez našej snahy ešte oplývali mocou a slúžili oligarchii. Stačilo! Pokračujeme v boji za lepšie Slovensko a návrat spravodlivosti, podobne ako to bolo v prípade zrušenia Mečiarových amnestií, ktoré sme v tomto volebnom období presadili. V našom úsilí pokračujeme a sme radi, že nie sme sami!

Statočných a odvážných ľudí, ktorí poukázali na nespravodlivosti a odhalili korupciu neustále pribúda. Mnohí z nich namiesto toho, aby za svoj postoj boli ocenení, čelia perzekúciám a potrestaniu stratou práce. Aj preto sme spustili projekt oceňovania týchto statočných ľudí, s názvom Spájame statočných. Uvedomili sme si však, že statoční bojovníci proti korupcií potrebujú nielen našu morálnu podporu, ale tiež právnu ochranu, ktorú im musí garantovať štát. Prišli sme s myšlienkou chrániť odvážnych a opätovne sme do NR SR predkladali zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, ktorý ich má chrániť pred diskrimináciu a pred tým, aby ich za trest vyhodili z práce. Zároveň by štát týchto ľudí ocenil a odmenil za ich statočnosť a ušetrené prostriedky daňových poplatníkov. Vládna strana odmietala podporiť náš návrh, no aspoň sa ním “inšpirovala” a Ministerstvo vnútra predložilo návrh zákona o oznamovateľoch korupcie, ktorý je dnes v platnosti. Ten náš bol oveľa účinnejší a prísnejší.

Dôsledne chránime záujem daňových poplatníkov

ktorých politici okrádajú o ich dane. Dávame priestor odvážnym, ktorý na to poukážu – doktor Suchánek poukázal na nákup predraženého CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch. Kauza viedla k protestom verejnosti a k pádu predsedu parlamentu, podpredsedníčky parlamentu, a tiež ministerky zdravotníctva. Blogerka a protikorupčná aktivistka Remišová upozornila na súdny spor s Fondom národného majetku za 60 miliónov eur, v ktorom figuroval minister hospodárstva Pavol Pavlis. Cez svoju firmu sa snažil vytiahnuť peniaze od štátu, ktorého bol súčasne ministrom. Za kauzu sme sa ho pokúšali odvolať v parlamente a väz mu zlomila hneď ďalšia kauza – upratovanie v rezorte pridelil priamo svojmu švagrovi. Kvôli tejto kauze musel minister odísť. Pri predaji SPP finančným skupinám sa podarilo predstaviteľom hnutia NOVA, ktorí za hnutie kandidovali odhaliť, že vládny dokument pripravili finanční žraloci z J&T. Podarilo satak celému Slovensku ukázať, že Ficová vláda je v područí oligarchov a rozhoduje v ich prospech. A tých odhalených káuz je oveľa viac.

Vďaka podpore verejnosti sa nám pred voľbami v roku 2012 podarilo vyvinúť tlak na celú politickú triedu. Dlho očakávaným výsledkom bolo zrušenie trestnoprávnej imunity pre poslancov NR SR v lete 2012. Začali sme v novom parlamentnom období napĺňať požiadavky verejnosti. Všetky politické strany z rešpektu pred požiadavkou občanov konečne hlasovali za zrušenie nezmyselných výsad, ktoré politici dlhé roky zneužívali. Odstránili sme zo života kategóriu nadľudí a zaviedli rovnosť pred zákonom pre všetkých.

Bojujeme za otvorenosť a transparentnosť v politike

Poslanecký klub OĽANO bol počas celého volebného obdobia otvorený každému, kto mal záujem sa porozprávať, poradiť či pomôcť s riešením problémov. Bojujeme za otvorenosť a transparentnosť v politike. Spustili sme online vysielanie rokovaní NR SR, aby všetci občania mali reálnu možnosť sledovať rozhodnutia svojich volených zástupcov. Podarilo sa nájsť technické riešenie, aby vysielanie neustále nepadalo a ľudia mohli vidieť celú rokovaciu sálu. Mohli si tak skontrolovať, kto z poslancov reálne sedí v práci a zastupuje občanov a kto sa iba ulieva a fláka. Vedenie parlamentu sa verejnosti prístupnejšiemu vysielaniu dlho bránilo. Po našom tlaku a úspešnom projekte online vysielania rokovania cez internet sa začali postupne služby pre verejnosť v tejto oblasti zlepšovať.

Kto odstúpil aj vďaka nášmu tlaku

 • Pavol Paška, odpstúpil z pozície predsedu NRSR po kauze CT – 16.11. 2014
 • Pavel Pavlis, odsúpil z pozície ministra hospodárstva – 21.4.2015
 • Ján Počiatek, odstúpil z pozície poslanca NRSR- 21.4.2016
 • Peter Plavčan, odvolaný z pozície ministra školstva – 17.8.2017
 • Mária Trošková, odvolaná z pozície štátnej radkyne – 28.2.2018
 • Robert Kaliňák , odstúpil z pozície ministra vnútra- 12.3.2018
 • Robert Fico, odstúpil z pozície premiéra SR – 15.3.2018
 • Jožef Ráž ml., nebol vymenovaný za ministra zdravotníctva – 20.3.2018
 • Robert Krajmer, odvolaný z pozície šéfa protikorupčnej jednotky NAKA – 29.3.2018
 • Tomáš Drucker, odstúpil z pozície ministra vnútra -16.4.2018
 • Tibor Gašpar, odvolaný z pozície policajného prezidenta – 18.4.2018
 • František Imrecze, odstúpil z pozície šéfa finančnej správy – 19.9.2018
 • Martin Erdossy, odstúpil z pozície riaditeľa Železníc SR – 26.11.2018
 • Peter Hraško, odstúpil z pozície riaditeľa NAKA – 31.12.2018
 • René Vanek, odstúpil z pozície námestníka Generálneho prokurátora SR – 15.1.2019
 • Peter Kresák, odstúpil z kandidatúry na ústaveného sudcu – 8.2.2019
 • Peter Šufliarsky, odstúpil z pozície námestníka Generálneho prokurátora SR – 1.4.2019
 • Viktor Stromček, odstúpil z pozície generálneho manažéra SMERu – 30.4.2019
 • Viliam Jasaň, odstúpil z pozície šéfa bezpečnosti štátu na úrade vlády SR – 27.5.2019
 • Alexander Nejedlý, odstúpil z pozície prezidenta hasičského zboru – 26.8.2019
 • Monika Jankovská, odstúpila z pozície št. tajomníčky min. spravodlivosti SR – 3.9.2019
 • Tomáš Haško, odstúpil z pozície šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou – 7.10.2019
 • Juraj Tkáč, odvolaný z pozície generálneho riaditeľa Železníc SR – 25.10.2019
 • Martin Glváč, odstúpil z pozície podpredsedu NRSR – 7.11.2019

Naša vízia a ciele

Za Slovensko, kde budeme radi žiť

 

 1. Právny štát: zákony musia platiť pre všetkých rovnako.
 2. Nulová tolerancia podvodov a korupcie. Bojujeme proti byrokracii, sme za efektívny, moderný štát, priateľský k občanom.
 3. Úcta k našim koreňom a tradíciám: demokracia, kresťanské hodnoty, spolužitie Slovákov a rôznych etník.
 4. Podpora rodiny, ktorá je základom spoločnosti a budúcnosťou krajiny.
 5. Ochrana slobody svedomia, prejavu a vyjadrovania, vrátane výhrady vo svedomí.
 6. Podpora vzdelania, vedy, výskumu a inovácií.
 7. Výchova k skutočnému vlastenectvu cez vzdelávanie o našej histórii, koreňoch, tradíciách a hodnotách. Odmietame extrémizmus a zločinecké ideológie, ako komunizmus a fašizmus.
 8. Efektívne sociálne služby a zdravotníctvo, ktoré nezabúdajú na chorých, chudobných a slabých.
 9. Podpora zodpovedného hospodárenia, spravodlivé dane, jednoduchšie podnikanie a spoľahlivá doprava. Ochrana životného prostredia.
 10. Prozápadná orientácia: chceme užitočnú EÚ a funkčné NATO.
 11. Profesionálna, kvalitná a moderná obrana a bezpečnosť.