A. Verešová: Stanovisko k štrajku zamestnancov v spoločnosti Volkswagen

“Gratulujeme zamestnancom spoločnosti Volkswagen Slovensko k dohode s vedením firmy.

Hnutie OĽANO-NOVA od začiatku podporovalo štrajk zamestnancov spoločnosti Volkswagen, ktorým reagovali na historicky najlepšie výsledky firmy v roku 2016. Vyrokovali si postupné zvýšenie tarifných miezd, tiež aj ďalšie benefity ako jednorázový príspevok 500 eur a o jeden deň dovolenky naviac.

Zamestnanci si nežiadali mzdy ako v Nemecku, ako to bolo často prezentované. Žiadali si vyššie mzdy ako doteraz. Slováci sú pracovití, odvádzajú kvalitnú prácu a k zamestnávateľovi boli vždy lojálni aj za nižšie mzdy, preto si zaslúžia podporu.

Súčasne však hovoríme, že nielen zamestnávateľ má v časoch dobrých výsledkov firmy povinnosť voči zamestnancom. Aj štát má v časoch najlepšieho hospodárskeho rastu prijímať opatrenia, ktoré prispejú k vyšším čistým príjmom. Premiér v súčasnosti rád hovorí o skvelej výkonnostnej ekonomike, o hospodárskom raste, o vynikajúcom výbere daní, o historicky najnižšom deficite. Avšak z makročísel sa ľudia nenajedia – to sú jeho slová. Osoh z prosperovania krajiny by mali v prvom rade pocítiť ľudia. Vláda by mala konečne prijať opatrenia, o ktoré zamestnávatelia žiadajú už dávno. Sú to daňovo-odvodové úľavy, zlepšenie podnikateľského prostredia, zníženie byrokracie a zníženie administratívnej záťaže. A tiež by vláda mala prijať rôzne opatrenia v prospech pracujúcich občanov.

Úspech zamestnancov spoločnosti Volkswagen môže povzbudiť ďalších pracujúcich Slovákov aj v iných odvetviach.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program