Andrej Danko zrušil dlhoročnú tradíciu Dňa otvorených dverí v parlamente

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti kritizujú predsedu Národnej rady SR Andreja Danka za to, že zrušil dlhoročnú tradíciu Dňa otvorených dverí (DOD), ktorý sa konal vždy na deň Ústavy, 1. septembra. Argumenty o náročnej organizácii podujatí, ktoré súvisia s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ, neobstoja – v Národnej rade sa totiž žiadna z akcií nekoná.

Ľudia mali počas DOD otvorené dvere v celom parlamente, mohli navštíviť poslanecké kancelárie, priestory, ktoré sú počas bežných prehliadok verejnosti neprístupné, rokovaciu sálu a zvyčajne bol pripravený aj sprievodný program. „Deň otvorených dverí v parlamente bol obľúbenou tradíciou, kedy sa ľudia mohli stretnúť s poslancami, prípadne im klásť aj nepríjemné otázky. Andrej Danko sa zrejme bojí kontaktu s občanmi, keď zrušil dlhoročnú tradíciu a ani neurčil náhradný termín. Nečudujem sa, veď počas svojho pôsobenia v parlamente pre občanov neurobil nič, len bojuje s horalkami, dvojbodkami v logu a hračkárskymi bankovkami,“ uviedla poslankyňa Veronika Remišová.

Zároveň dodala, že deň otvorených dverí je symbolom, že poslanci a inštitúcie štátu sú tu v prvom rade pre ľudí a kvôli ľuďom a nie naopak. „Zrušenie tejto tradície je poľutovaniahodné a len dokazuje, že Andrejovi Dankovi sú otvorenosť a demokratické tradície cudzie. Veď najbližšiu schôdzu otvárame zmenou rokovacieho poriadku, kde Andrej Danko navrhuje obmedziť jediné, čo poslanci v parlamente môžu a majú robiť – hovoriť a upozorňovať, aby zákony slúžili predovšetkým ľuďom, a nie vybraným skupinám.“

Zrušenie tradičného Dňa otvorených dverí údajne súvisí s organizačnou náročnosťou podujatí (2. septembra), ktoré súvisia s tým, že Slovensko predsedá Rade EÚ. Hnutie OĽANO-NOVA je presvedčené, že organizátori predsedníctva o pripravovaných podujatiach vedeli dlhé mesiace vopred a uvedený dôvod je len výhovorkou, aby sa poslanci vládneho zlepenca nemuseli stretnúť s ľuďmi a čeliť nepríjemným otázkam o stave krajiny. Podujatia, ktoré sa uskutočnia v piatok 2. septembra sa navyše nekonajú v Národnej rade, ale na Bôriku, v Redute, na Ministerstve zahraničných vecí a na Bratislavskom hrade. „Nie je predsa možné, aby náš štát nebol schopný zorganizovať vo štvrtok Deň otvorených dverí v parlamente a v piatok stretnutie expertnej pracovnej skupiny pre zmenu klímy na ministerstve zahraničných vecí,“ dodáva Remišová.

Ak by vládne strany a ich poslanci mali úprimný záujem o stretnutie s ľuďmi, podujatie by presunuli na iný termín, prípadne sa mohlo uskutočniť pred začatím slovenského predsedníctva. Andrej Danko však neurčil pre Deň otvorených dverí žiadny náhradný termín.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program