Ďalšia pol miliarda EUR na dostavbu Mochoviec

Zdroj foto: rvzmont.eu

Stanovisko poslancov za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Eduarda Hegera a Jozefa Viskupiča
:

“Minister hospodárstva Peter Žiga sa vyjadril, že dostavba druhého bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa navýši o ďalšiu pol miliardu eur, čo predpokladá celkovú cenu výstavby vo výške 5,1 miliardy. To všetko za predpokladu, že sa cena nebude ešte navyšovať a druhý blok elektrárne začne produkovať elektrickú energiu v dohľadnom čase.
Podstatnejší ako cena je čas dokončenia, pretože trh s energiami je relatívne nasýtený. Pre investora je otázne, či sa oplatí stavať elektráreň v strednodobom časovom horizonte bez dotácií. V súčasnosti trh s energiami vykazuje mierene prebytky. Návratnosť celého projektu sa dostáva na hranu rentability a možno sme už za ňu prepadli.
Politický záujem a tlak v oblasti energetiky, ktorý je enormný, pôsobí na prostredie biznisu deštruktívne. Zvlášť cena elektriny v domácom prostredí sa vďaka nemu predražuje. Cena výstavby elektrárne sa od začiatku výstavby nafúkla. Skutočne dokáže súčasná politická garnitúra vytvoriť tak silný tlak, že sa naša elektrina bude predávať a celý projekt nebudú len vyhodené peniaze?

Mochovce sa pod tlakom týchto ekonomickým ukazovateľov javia viac ako osobný politický projekt premiéra Fica, než ako niečo, čo by malo riešiť energetickú bezpečnosť, výrobu elektriny a najmä výrobu lacnej energie pre slovenské domácnosti a celú ekonomiku.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program