Demokratická opozícia sa v Bratislave zjednotila. Kandidát na primátora vzíde z primárok

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), strana Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Sme rodina a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) budú mať spoločného kandidáta na primátora Bratislavy. O tom, či bude spoločným kandidátom demokratických opozičných strán Ján Mrva alebo Caroline Lišková, rozhodne prieskum agentúry Focus.

Takémuto rozhodnutiu sa podľa predsedu Obyčajných Igora Matoviča nepotešia finančné skupiny, ktoré si už podľa neho brúsia zuby so svojimi kandidátmi na primátora Bratislavy. „Ľudia nás nevolili preto, aby sme sa hrali každý na vlastnom piesočku a aby sme napĺňali vlastnú slobodu, ale aby sme zároveň so slobodou boli aj zodpovední. To, že nie sme len slobodní, ale aj zodpovední, by sme mali ukázať aj v našom hlavnom meste,“ uviedol Matovič a pokračoval: „Som veľmi rád, že sa nám podarilo spojiť celú demokratickú opozíciu. S KDH sme sa dohodli, že zorganizujeme primárne voľby, a ľudia si v prieskume agentúry Focus vyberú, ktorého z našich kandidátov demokratická opozícia podporí.“

Podľa Matoviča by obaja kandidáti, či už Ján Mrva alebo Caroline Líšková, boli dobrými primátormi Bratislavy. „Keby sme si to o Caroline Líškovej nemysleli, nešli by sme do takejto dohody. Akokoľvek ľudia v primárnych voľbách rozhodnú, vždy to bude dobrá voľba,“ dodal Igor Matovič.

Predseda KDH Alojz Hlina sa vyjadril, že na Slovensku si ľudia želajú spájanie síl, a je racionálne toto želanie nasledovať. „Som rád, že sme našli spoločnú reč. Primárne voľby vygenerujú silného kandidáta a budeme ho všetci spoločne podporovať,“ vyjadril sa Hlina s tým, že budúci týždeň prebehne veľká moderovaná diskusia medzi oboma kandidátmi. Hlina zároveň dodal, že KDH bude rešpektovať výsledky prieskumu agentúry Focus. „Bratislava potrebuje primátora, ktorý sa zamyslí a povie si, že či naozaj musíme vyhovieť všetkému, čo si zmyslia silní ľudia v tejto krajine,“ uzavrel Hlina.

Kandidát na primátora Ján Mrva považuje spojenie opozičných strán za dobrý signál. „Obaja, či už ja alebo Caroline chceme, aby bola Bratislava atraktívna, bezpečná, kultúrna, aby bola hrdým hlavným mestom, kde bude regulovaný územný rozvoj, nie taký, aký si predstavujú finančné skupiny,“ povedal Mrva.

Kandidátka za KDH Caroline Líšková označila primárky za dobrú a férovú dohodu. „Ide nám o našu Bratislavu, o naše mesto. Naša spolupráca znamená silný politický mandát pre naše, a lepšie vedené mesto. Bratislava má na to, aby sa stala najlepším miestom pre život,“ povedala Líšková, podľa ktorej súčasné vedenie mesta zlyhalo, pretože mesto nevedie, iba “hasí problémy”.

Meno spoločného kandidáta demokratických opozičných strán na primátora Bratislavy bude známe 10. septembra.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program