Europoslancov sme ubezpečili, že naším cieľom je schválenie reformných mediálnych zákonov

Na pôde parlamentného mediálneho výboru sa dnes stretli poslanci Európskeho parlamentu s jeho predsedom Kristiánom Čekovským (OĽANO), poslankyňou Monikou Kozelovou (OĽANO) a predsedníčkou európskeho výboru NR SR Vladimírou Marcinkovou (klub SaS). Kristián Čekovský europoslancov ubezpečil, že prioritou vlády a koaličných poslancov sú významné mediálne zákony, ku ktorých prijatiu sa koalícia zaviazala v programovom vyhlásení vlády.

„V prvom rade ide o nový mediálny zákon, ktorý vyplynul z potreby väčšej ochrany novinárov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zákon je pripravený a do niekoľkých týždňov by ho Ministerstvo kultúry SR malo posunúť do pripomienkového konania. Schváliť ho chceme do konca tohto roka,“ povedal poslanec na margo veľkého mediálneho zákona. Zmeny podľa Kristiána Čekovského čakajú aj RTVS. „Novela zákona o verejnoprávnom médiu je po diskusiách s odborníkmi taktiež pripravená. Našou prioritou je odpolitizovanie voľby generálneho riaditeľa, teda jej presun z parlamentu do kontrolného orgánu, Rady RTVS. Pretože aj tento cieľ máme v programovom vyhlásení vlády, predpokladám všeobecnú zhodu v koalícii. Ľudia nás volili kvôli tomu, aby sme napravili Slovensko a preto sú nevyhnutné reformy aj v mediálnej oblasti.“

Europoslanci zo Skupiny pre monitorovanie demokracie, právneho štátu a základných práv s poslancami NR SR rokovali aj o zmenách v justícii a zaujímali sa o pokrok v súdnom procese s objednávateľmi vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program