Grendel k novému Policajnému prezidentovi: Nominácia Lučanského je dočasné riešenie do doby, kým sa táto vláda nevymení

Policajným prezidentom bude ľavá ruka Roberta Kaliňáka. Myslí si to poslanec NR SR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Gábor Grendel, podľa ktorého sa ministerka vnútra Denisa Saková pri výbere policajného prezidenta neriadila princípmi, ktoré sama navrhuje do nového zákona o Policajnom zbore.

Ako uviedol tieňový minister vnútra a poslanec a OĽANO Gábor Grendel, ministerstvo vnútra je pre stranu Smer najdôležitejším rezortom v súčasnej vláde. „Pre Smer bol tento rezort až taký dôležitý, že na začiatku volebného obdobia Robert Fico obetoval post riaditeľa SIS, ktorý v každej vláde obsadzovala premiérova strana, a prenechal ho SNS, len aby vnútro zostalo v rukách Smeru. Čoho sa tak strašne bojí Robert Fico, že nechcel pustiť tento rezort zo sféry vplyvu Smeru?,“ pýta sa Grendel.

Podľa Grendela vyvolala vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej obrovský verejný tlak, aby minister vnútra a policajný prezident zo svojich funkcií odišli. „Už vtedy sme na tomto mieste povedali, že to je polovičaté riešenie, a vyzývali sme koaličných partnerov, aby v rámci takzvanej zásadnej rekonštrukcie vlády zobrali rezort vnútra Smeru. Pretože kým ministerstvo vnútra bude riadiť nominant tejto strany, nikto neuverí tomu, že kauzy, o ktorých písal Ján Kuciak, budú niekedy objektívne vyšetrené,“ upozornil G. Grendel.

Tieňový minister vnútra tvrdí, že realita je dnes presne taká, akú poslanci hnutia OĽANO predpovedali. „Ministerstvo vnútra je pravou rukou Roberta Kaliňáka, Policajným prezidentom bude ľavá ruka Roberta Kaliňáka,“ povedal Grendel a pokračoval: „Generál Milan Lučanský prichádza na post Policajného prezidenta z funkcie šéfa inšpekcie. Teda z jednej z kľúčových pozícií v rezorte, do ktorej ho vybral Robert Kaliňák. Ministerka vnútra už niekoľko týždňov opakuje, že ide o dočasné riešenie, kým sa prijme nový zákon o Policajnom zbore. Škoda, že pri tomto dočasnom riešení sa ministerka Saková neriadila princípmi, ktoré navrhuje do nového zákona,“ vyjadril sa Grendel s tým, že ministerka mohla napríklad realizovať verejné vypočutie kandidátov, na ktorom by sa potvrdili alebo vyvrátili podozrenia, ktoré sa s ich menami spájajú.

„V jednom však s pani ministerkou súhlasím, je to naozaj len dočasné riešenie. Ale nie do prijatia nového zákona, ktorým bude chcieť Smer zabetónovať svojich ľudí v Policajnom zbore. Pôjde o dočasné riešenie do doby, kým sa táto vláda nevymení,“ uzavrel Gábor Grendel.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program