Hnutie OĽANO plní sľub a zavádza výraznú pomoc pre tehotné ženy

Poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania návrh hnutia OĽANO na zavedenie tzv. tehotenského príspevku. Nárok naň budú mať pracujúce ženy od 4. mesiaca tehotenstva. Opatrenie sa bude týkať viac ako 40-tisíc pracujúcich tehotných žien a predpokladá sa, že pre rok 2021 bude dávka vo výške 236 eur.

Okrem toho pre študentky vysokých škôl a plnoleté študentky stredných škôl zavádzame tehotenské štipendium. Dostávať ho budú taktiež od 4. mesiaca tehotenstva a jeho výška bude 200 eur mesačne.

Ako na tlačovej konferencii povedal premiér a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, „v politike je najdôležitejšie plniť sľuby. Týmto opatrením chceme mamičkám v očakávaní podať pomocnú ruku“. Matovič pripomenul, že obdobný návrh hnutie OĽANO už v opozícii predkladalo, avšak Fico s Pellegrinim ho odmietli podporiť.

„Ľudí sme sa však pred voľbami spýtali na názor a tí túto formu pomoci tehotným ženám dramatickou väčšinou podporili“, pripomenul hlasovanie verejnosti na stránke rozhodni.to. „Následne sme ľuďom sľúbili, že ak bude naše hnutie súčasťou vlády, opatrenie schválime a zavedieme ho. Takže prišiel čas plniť sľuby“, dodal Matovič.

Príspevok bude dokonca štedrejší, ako sme ľuďom sľúbili, keďže oproti deklarovanej výške 200 eur bude príspevok pre pracujúce, resp. nemocensky poistené tehotné ženy od budúceho roku vo výške až 236 eur.

Premiér a predseda hnutia tiež zdôraznil, že týmto sociálnym opatrením môžeme výrazne znížiť počty interrupcií, ku ktorým dochádza v dôsledku zlých sociálnych pomerov žien. „Bohužiaľ, takýchto interrupcií je dnes viac ako polovica,” priblížil.

Poslankyňa Anna Andrejuvová zdôraznila, že „narozdiel od Smeru nekalkulujeme so sociálnymi opatreniami tesne pred voľbami, ale predkladáme ich na začiatku volebného obdobia. Riešime však ešte jeden problém, na ktorý každá vláda zabúdala, a síce naprávame krivdy voči nemalej skupine tehotných študentiek koncových ročníkov stredných škôl, vysokých škôl, doktorandského štúdia, a tiež policajtiek a vojačiek.“

Poslankyňa hnutia Lucia Drábiková vyjadrila radosť, že „tento bod nášho veľmi komplexného programu rodinnej politiky dostal priestor práve teraz“. Taktiež zdôraznila význam dávky pre zlepšenie demografickej situácie. „Verím, že tento príspevok povzbudí mnohé ženy k tomu, aby sa na materstvo tešili“, dodala.

Podľa predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša „je toto sociálna politika v praxi. Je to jasný protiklad oproti falošnej politike Fica a Pellegriniho, ktorí boli vždy schopní len podlo oklamať ľudí pred voľbami, ako tomu bolo nedávno napr. pri 13. dôchodkoch. Aj tie ide reálne vyplatiť až naša vláda. Tak, ako sme sľúbili, Slovensko nielen čistíme od korupcie, ale dôsledne a reálne ľuďom pomáhame. Sme stále na začiatku a som presvedčený, že na konci nášho prvého vládneho mandátu sa občania dočkajú opraveného Slovenska – s prosperujúcim hospodárstvom a sociálnym štátom, ktorý myslí na chudobných, chorých a slabých“, dodal Šipoš.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program