Hospodársky výbor prijal so znepokojením správu o zlej situácii v Správe štátnych hmotných rezerv

Výbor pre hospodárske záležitosti vzal na vedomie správu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), prijal so znepokojením situáciu v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) v súvislosti s ich nepripravenosťou na 2. vlnu pandémie COVID-19 a plošné testovanie obyvateľstva, ako aj v súvislosti s chýbajúcimi procesmi a kompetenciami a ich nastavením.

Predseda výboru Peter Kremský (OĽANO) považuje odpovede predsedu SŠHR Jána Rudolfa za neuspokojúce. “Vieme, že Pellegriniho vláda na prichádzajúcu pandémiu reagovala veľmi slabo a nebola schopná efektívne obstarávať zdravotnícky materiál. Je však šokujúce, že ani nové vedenie SŠHR nebolo schopné zabezpečiť dostatok ochranného materiálu. Pritom boli zaviazaní obstarať materiál tak, aby ho Slovensko malo v zásobe na 60 dní. Ako vidíme z vyhodnotení NKÚ, tieto požiadavky boli v niektorých prípadoch naplnené iba na niekoľko percent.”

Kremský tiež pripomenul tvrdenia predsedu SŠHR Jána Rudolfa (nominant SaS), ktorý v auguste na priamu novinársku otázku o dostatku zdravotníckeho materiálu odpovedal, že sklady sú plné. “Tomu už vôbec nerozumiem. Buď to bola pravda, alebo predseda SŠHR klamal. A odpoveď nám poskytla správa NKÚ”, dodal Kremský.

Hospodársky výbor sa preto rozhodol vykonať poslanecký prieskum v SŠHR dňa 21. 1. o 9 hod., ktorý bude zameraný na pripravenosť SŠHR na núdzovú situáciu, ako aj na proces obstarávania antigénových testov.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program