I. Matovič po stretnutí s Reportérmi bez hraníc: dôležité je nielen vyšetrenie vraždy Jána a Martiny, ale taká očista štátu, vďaka ktorej už k podobnej tragédii nedôjde
Polícia, prokuratúra a súdy majú rozviazané ruky a výsledkom je masívne vyšetrovanie korupcie a organizovaného zločinu. V putách končia špičky polície, súdov, či prokuratúry. Vyšetrovaní, či vo väzbe sú aj tí, ktorí v minulosti sledovali novinárov, čo podľa predsedu vlády znamená aj zmenu klímy pre žurnalistov. „Sústredime sa na to, aby sme očistili štát a zabezpečili tak všetkým ľuďom prístup k spravodlivosti. Dôležité je totiž nielen vyšetriť a odsúdiť páchateľov jednej vraždy, ale tak zásadne zmeniť celý systém, aby už k žiadnej ďalšej tragédii nikdy nedošlo. Ak sa nám to podarí, naplníme odkaz Jána a Martiny,“ vyhlásil Predseda vlády SR Igor Matovič.
V týchto dňoch uplynú tri roky od vraždy novinára a jeho snúbenice. Stretnutie, ktoré bolo netradične v centrále medzinárodnej organizácie v Paríži, je preto podľa predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá symbolické. Novinári sa podľa neho už nemusia báť nahlásiť prípadné nebezpečenstvo na polícii. „Ak sa objavili akékoľvek prípady vyhrážania sa novinárom, berieme ich s plnou vážnosťou – odsudzujeme ich a garantujeme ich prešetrenie. Naše reakcie sú tak v ostrom kontraste s tým, ako podobné prípady zľahčovali vrcholní predstavitelia štátu v minulosti,“ zdôraznil Kristián Čekovský (OĽANO).
Riaditeľ Reportérov bez hraníc Christophe Deloire odporúčal Slovensku zlepšovať legislatívu v oblasti ochrany novinárov a ich zdrojov.
Vláda, aj napriek boju s covidom, už stihla presadiť niekoľko zákonov na zlepšenie mediálneho prostredia. „Schválili sme viaceré zákony na podporu celoštátnych aj regionálnych médií. Výber ľudí do kontrolných orgánov, akým je napríklad Rada pre vysielanie a retransmisiu je transparentný, robíme verejné vypočutia a zmierňujeme aj regulácie pre vysielateľov. Postupne chceme predkladať ďalšie zákony na chranu novinárov a ich zdrojov. Našim cieľom je, aby sa Slovensko posunulo v rebríčkoch slobody tlače medzi najlepšie krajiny,“ objasnil Kristián Čekovský (OĽANO).
Nielen Slovensko čelí viacerým problémom, akými sú dezinformácie, či skupovanie súkromných médií oligarchami, ktorí sledujú vlastné politické a ekonomické záujmy. Premiér preto chce, aby vláda popri ochrane novinárov žiadala od médií aj viac zodpovednosti a dodržiavania etických pravidiel. Výsledkom môže byť väčšia dôvera ľudí v tradičné médiá. „Sloboda je zodpovednosť. Platí to aj v žurnalistike. Chceme, aby novinári mohli robiť svoju prácu slobodnejšie, o to viac ale budeme od novinárov žiadať, aby pristupovali k svojej práci s vedomím, že majú v rukách osudy ľudí a Slovenska,“ uzavrel po stretnutí premiér Igor Matovič.
Záznam z brífingu: https://www.facebook.com/watch/live/?v=1063702990773866