J. Viskupič: Pellegrini by sa mal k zlyhaniu postaviť čelom, neskrývať sa a prehadzovať zodpovednosť

Podľa poslancov hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Jozefa Viskupiča a Eduarda Hegera štátny web Slovensko.sk za viac ako 70 miliónov eur nefunguje tak, ako by mal.

„Namiesto toho, aby projekt Slovensko.sk našim občanom uľahčil život, strpčuje im ho a sťažuje fungovanie štátu,“ uviedol Jozef Viskupič, podľa ktorého sa projekt, ktorý mal byť vrcholový, ukázal ako absolútne neschopný. Ako ďalej uviedol, spolu s kolegami dostáva od občanov čím ďalej, tým viac podnetov a informácií o zlom informačnom systéme. „Tento systém doteraz stál minimálne 70 miliónov eur a nefunguje. Zobral si dokonca za rukojemníkov justíciu a všetkých podnikateľov. Podnikatelia totiž musia komunikovať s verejnou a štátnou správou cez elektronické schránky. Napriek tomu, že k tomu boli prinútení, k reálnym rozhodnutiam a dokumentom sa cez Slovensko.sk dostať nevedia,“ upozornil J. Viskupič, ktorý plánuje spolu s poslancom Eduardom Hegerom ohlásiť hĺbkový audit v Národnej agentúre pre elektronické služby, čiže iniciovať poslanecké prieskumy na jednotlivých rezortoch.

Podľa poslanca sme boli svedkami havárie celého systému, ktorý mal od začiatku zlú architektúru napriek viac ako jednej miliarde eur preinvestovanej na informatizáciu spoločnosti. „Slovensko.sk je rozdelené na dve časti. Prvá časť doručuje informáciu o tom, čo daná inštitúcia vyžaduje. Druhá časť má priamo toto rozhodnutie alebo dokument sprostredkovať. To sa ale nestalo. Síce informácia príde, ale samotný dokument doména Slovensko.sk sprostredkovať nevie,“ povedal Viskupič, podľa ktorého jeden balík pri doručovaní položil celý systém.

Viskupič na neefektívnosť a plytvanie v informatizácii upozornil príkladom z Estónska, ktoré má v porovnaní so Slovenskom takmer štvornásobne menej obyvateľov, no má päťnásobne viac elektronických služieb, pričom na Slovensku bola na informatizáciu vynaložená najmenej jedna miliarda eur, no celý estónsky systém stál približne 60 miliónov eur. „Premrhali sme príležitosť, sme niekoľko rokov pozadu. Máme sa čo učiť, máme sa učiť koľko to stojí a ako to má fungovať. Pán Pellegrini, ktorý je za to zodpovedný, neurobil ani odpočet, ani sa k havárii systému nevyjadril a pred novinármi sa skrýval za agentúru NASES. Mal by sa teda k problému postaviť čelom, neskrývať sa a prehadzovať zodpovednosť. Ide predsa o milióny eur, a škody za nedodržanie lehôt hrozia podnikateľom a ľuďom,“ dodal Viskupič.

Poslanec Eduard Heger uviedol, že okrem preinvestovanej miliardy eur na informatizáciu Slovensko každoročne rozpočtuje desiatky až stovky miliónov eur v rámci prierezového programu všetkých kapitol rozpočtu – Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu. „Len v roku 2017 bola táto suma 176 miliónov eur. Následne bola navýšená na 262 miliónov eur,“ povedal.

Heger vidí problém v množstve úkonov, ktoré musia Slováci absolvovať. „Stále musia behať po úradoch, vypĺňať papierové tlačivá a kupovať si kolky. Na Slovensku IT projekty sú pred zrakmi bežných vývojárov a aktivistov dlhodobo schované, vidia do nich len firmy, ktoré sú najaté ako dodávatelia,“ uviedol Heger, podľa ktorého mohlo byť Slovensko za peniaze investované do informatizácie jeden z technologicky najvyspelejších štátov. „Práve toto je ďalší príklad, na ktorom môžeme vidieť, že súčasná vláda nevie peniaze využívať efektívne a plytvá,“ povedal.

Podľa Hegera sa súčasná vláda, bohužiaľ, každý rok zadlžuje. „Ani to však ešte negarantuje to, že cieľ dosiahne. Živým príkladom toho je diaľnica do Košíc. Práve preto chce otvárať dlhovú brzdu,“ upozornil Heger.

„Pán Fico, pán Pellegrini, toto sú však peniaze našich občanov, preto vás vyzývame, aby ste k nim pristupovali zodpovedne,“ vyjadril sa Heger a pokračoval: „Keď bude vo vláde hnutie OĽANO, takéto plytvanie zastavíme a zabezpečíme, aby ľudia už nemuseli byť poštármi a mohli vybaviť všetko z pohodlia domova,“ uzavrel Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program