Matovič na videosummite EÚ-západný Balkán ocenil reformné úsilie regiónu

Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič vo svojom vystúpení na stredajšom videosummite EÚ-západný Balkán zdôraznil najmä pokračujúcu podporu SR pre integračné ambície tohto regiónu a reformné úsilie jeho jednotlivých partnerov. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

“Verím, že raz budeme všetci súčasťou jedného klubu. Únia tak možno bude trochu komplikovanejšia, ale určite bude bezpečnejšia. Sme pripravení partnerov v ich snahách podporovať, ale budeme potrebovať aj ich pomoc, aby sa obavy niektorých členských krajín rozplynuli,” uviedol slovenský premiér.

Lídri členských štátov EÚ hovorili okrem iného aj o pokračovaní spolupráce v ďalších oblastiach, najmä v bezpečnosti, boji proti terorizmu, organizovanému zločinu, korupcii, či nelegálnej migrácii. Zdôraznili, že pre rýchlejší integračný proces musia partneri v regióne zintenzívniť reformy, najmä v oblasti právneho štátu.

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ spolu s lídrami krajín západného Balkánu (Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severného Macedónska a Srbska) rokovali prostredníctvom videokonferencie namiesto pôvodne plánovaného summitu v Záhrebe, ktorého iniciátorom bolo chorvátske predsedníctvo v Rade EÚ.
EÚ prisľúbila, že bude aj naďalej aktívne podporovať úsilie štátov tohto regiónu v boji proti pandémii nového koronavírusu. Doteraz zmobilizovala v prospech západného Balkánu balík v hodnote 3,3 miliárd eur, čo je dôkazom európskej solidarity.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program