Matovič vyzýva na zmierenie kresťanov a liberálov v prezidentských voľbách

Blížiace sa prezidentské voľby budú hlavne o zápase za demokratickú budúcnosť Slovenska.  Myslí si to predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič, ktorý volá po zmierení kresťanov s liberálmi a vyzýva ich, aby v týchto voľbách neviedli hodnotový súboj a neodsudzovali Zuzanu Čaputovú za jej osobné názory.

Igor Matovič vyjadril spokojnosť s dnešným rozhodnutím Roberta Mistríka, ktorý odstúpil z boja o prezidentský palác v prospech Zuzany Čaputovej. „Keď sme pozvali demokratických kandidátov za spoločný stôl, naším cieľom bolo dosiahnuť práve súčasnú situáciu ešte pred prvým kolom volieb. Dnes mne osobne, a myslím si, že aj viacerým ľuďom na Slovensku spadol kameň zo srdca. Mojou prezidentskou kandidátkou je Zuzana Čaputová a urobím všetko preto, aby uspela,“ uviedol predseda Obyčajných s tým, že je rád, že táto situácia nastala včas pred prvým kolom. „Je veľmi dobré, aby sa obrusovali hrany nielen medzi kandidátmi, ale hlavne medzi voličmi ešte pre prvým kolom. Voliči pána Mistríka teraz majú čas na to, aby sa zžili s jeho rozhodnutím a presmerovali svoju nádej k Zuzane Čaputovej,“ pokračoval.

OĽANO zároveň vyzvalo demokraticky cítiacich voličov na Slovensku, aby neviedli v týchto voľbách hodnotový zápas. „Teraz vedieme zápas za demokratickú budúcnosť Slovenska. Prezidentské voľby nie sú boj za schvaľovanie registrovaných partnerstiev či adopcie detí homosexuálmi. Je čas ujasniť si, že prezident takéto kompetencie nemá. Môže mať svoj názor, ako ho mal Robert Mistrík aj Zuzana Čaputová, no prezident zákony neschvaľuje. Preto ma veľmi teší, že Zuzana Čaputová dala verejný prísľub, že ako prezidentka nebude presadzovať LGBTI agendu. Toto považujem za dostatočnú záruku pre kresťanských voličov, aby sme sa dokázali zhodnúť na tejto kandidátke,“ vyjadril sa Matovič a upriamil pozornosť na vyjadrenia Čaputovej, ktorá opakovane verejne povedala, že bude rešpektovať názor k hodnotovým otázkam, ktorý vyjadrí parlament svojím hlasovaním. „V našom hnutí považujeme jej záväzok za dostatočný na to, aby sme nepodliehali pokušeniu silou mocou z týchto volieb urobiť hodnotový zápas, ktorý vyhovuje jedinému kandidátovi – falošnému kresťanovi Štefanovi Harabinovi,“ doplnil.

Matovič dodal, že rešpektuje aj voličov, ktorí sa vo voľbách rozhodnú pre Františka Mikloška. Podľa neho je to však v týchto voľbách vyhodený hlas. „Je dobré sa zamyslieť, či nedokážeme podporiť jedného demokratického kandidáta, lebo takáto voľba nás tak či tak čaká v druhom kole. Riziko Harabina je už dnes síce nízke, ale čert nikdy nespí a mali by sme byť ostražití,“ povedal Matovič a dodal: „Verím že Zuzana Čaputová bude prezidentkou, bude dobrou prezidentkou a bude mostom medzi kresťanmi a liberálmi napriek tomu, že pochádza z liberálneho prostredia. Na okrúhlom stole nám to sľúbila a dúfam, že tento sľub aj naplní.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program