Minister Richter totálne zlyhal. Praktiky v Čistom dni nevidel 17 mesiacov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter sa v kauze Čistý deň neriadil odporúčaniami odborníkov. Zlyhala aj komisárka pre deti Viera Tomanová, ktorá si neplnila svoju hlavnú úlohu a viac ochraňovala inštitúcie, ako deti. Na tlačovej konferencii to dnes uvideli poslankyne za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Soňa Gaborčáková a Anna Verešová, podľa ktorých by mal Richter z funkcie ministra odstúpiť.

Tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny a poslankyňa za OĽANO Soňa Gaborčáková tvrdí, že minister Richter v kauze zneužívania maloletých detí v resocializačnom zariadení Čistý deň totálne zlyhal. „S poľutovaním musím konštatovať, že v kauze Čistý deň minister Richter nechránil deti, ale inštitúcie. Chcem mu pripomenúť, že ochrana detí bola jednou z prvých úloh, ktorú si brali na zodpovednosť štátne útvary už od stredoveku. Minister Richter v tejto úlohe totálne zlyhal, lebo rozhodnutie odobrať, či neodobrať akreditáciu spájal s rozhodnutím orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedla Gaborčáková s tým, že Richter sa mal riadiť odporúčaním vlastného poradného orgánu, ktorým je akreditačná komisia. „Tá odporúčala akreditáciu Čistému dňu odobrať už pár dní po vypuknutí kauzy,“ upozornila.

Podľa Gaborčákovej mal Richter jednoznačne prihliadať aj na Slovenskú komoru sociálnych pracovníkov a sociálnych asistentov, ktorá tvrdila, že nesúhlasí s neodobratím akreditácie. „Ak právne predpisy nedokázali plnohodnotne pokryť etický rozmer sexuálneho zneužívania, minister sa mal oprieť o dodržiavanie etického kódexu sociálnych pracovníkov. Neurobil to a preto nesie celú zodpovednosť za všetky zlyhania, konanie i nekonanie v ochrane detí a mladých ľudí zasiahnutých závislosťou,“ vyjadrila sa Gaborčáková, podľa ktorej Richter nepočúval ani vlastných odborníkov. „Naopak, neakceptovaním ich odborných stanovísk zradil vlastných odborníkov, ktorí čestne a zodpovedne vykonávajú svoju prácu v jeho rezorte. Odborníci sa tak oprávnene môžu cítiť ako bábky v rukách politikov,“ povedala S. Gaborčáková, ktorá je celou kauzou znechutená. „Keby mal minister Richter len štipku guráže a bol by chlap, odstúpil by sám. V každej slušnej krajine by to minister urobil,“ dodala tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

Podľa predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a poslankyne za OĽANO Anny Verešovej prišlo rozhodnutie ministerstva definitívne odobrať akreditáciu Čistému dňu nepochopiteľne neskoro, až po sedemnástich mesiacoch od vypuknutia kauzy. „V septembri v roku 2016, kedy sa otvorila kauza Čistý deň, som na zasadnutí Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny so zhrozením počúvala, ako minister Richter spolu s generálnym riaditeľom Ústredia Práce, sociálnych vecí a rodiny Valentovičom a komisárkou pre deti Vierou Tomanovou chránia iba sami seba a inštitúcie, ale nie deti,“ uviedla Verešová a pokračovala: „Dookola všetci opakovali, že ide len o politickú hru a že oni vo veci konajú. Svojim správaním počas celej tej dlhej doby ukazovali, že sa nemusia zodpovedať ľuďom a že ku akejkoľvek kritike sa treba stavať s odporom.“

Verešovú v celej kauze najviac prekvapoval laxný prístup komisárky pre deti Viery Tomanová. „Stavala sa úplne laxne k tomu, čo by malo byť jej najvlastnejším cieľom a to je ochrana a pomoc deťom. Dnes musím skonštatovať, že ochrankyňa práv detí si v tejto kauze nesplnila svoju najdôležitejšiu úlohu, viac chránila inštitúcie ako deti. Som preto presvedčená, že komisárka pre deti pani Viera Tomanová nie je spôsobilá pre takúto funkciu. Čoskoro sa na výbore budeme zaoberať správou o činnosti komisárky pre deti za minulý rok. Pani komisárky Tomanovej sa budem pýtať na kroky, ktoré podnikla na ochranu detí v resocializačnom zariadení Čistý deň,“ povedala Anna Verešová a dodala, že kauza Čistý deň nepoukazuje len na niekoľko desiatok detí v resocializačnom zariadení, ale na celkový stav spoločnosti, zlú situáciu rodín či nedostatočnú terénnu sociálnu prácu priamo v rodinách, za ktoré zodpovedá práve ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program