Mohli sme pomôcť tehotným ženám v núdzi. Opäť vyhralo ego a chýbal jediný hlas

Jediný hlas chýbal ku schváleniu zákona poslancov hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorý by pomohol tehotným a týraným ženám v núdzi a ich deťom. Predseda SNS Andrej Danko dnes tieto ženy nechal v štichu, tvrdí OĽANO.

Cieľom zákona z dielne OĽANO bolo pomôcť ochrane života už od počatia, a zároveň pomôcť tehotným ženám, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Vďaka zákonu by sa tehotným ženám, ktoré požiadajú o utajený pôrod, priznal nárok na nemocenské už od 21. týždňa. Podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí uviedol, že návrh OĽANO bol prijateľný aj pre liberálov, keďže ako jediný interrupcie nezakazoval, ale posilňoval práva tehotných žien, vytváral pre ne lepšie podmienky pre to, aby mohli donosiť svoje deti, a tiež zlepšoval postavenie detí, ktoré by mohli byť ihneď po pôrode osvojené náhradnými rodičmi. „Žiaľ, náš dobre myslený zákon, pre ktorý sme získali aj podporu liberálov, sa dnes nepodarilo schváliť. Veľmi ma mrzí politikárčenie niektorých poslancov a ich argumenty o tom, že nikto s nimi nerokoval, pretože takmer nikto z nich nesedel v pléne, keď sa o našom návrhu rokovalo. A keď už v pléne chvíľu sedeli, nikto z nich sa nič neopýtal,“ uviedol Marek Krajčí s tým, že mnohí poslanci, ktorí nepodporili návrh OĽANO, si s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nepreštudovali predložený návrh zákona.

Keďže na schválenie zákona chýbal iba jeden hlas, podľa predsedu hnutia OĽANO Igora Matoviča neprešiel návrh kvôli Andrejovi Dankovi, ktorý zaň nehlasoval. Matovič v tejto súvislosti pripomenul účasť Andreja Danka (SNS) a jeho výroky na nedeľnom Národnom pochode za život. „Ukazoval sa pred kamerami a rozprával, že je za život a chce robiť všetko preto, aby sme tehotným ženám a ich deťom pomohli. Dnes, o tri dni neskôr, nepodporil návrh zákona, ktorý zásadne pomáha matkám v núdzi, tehotným a týraným matkám, ktoré sú tlačené do interrupcie,“ uviedol Matovič a vyjadril sa k Dankovi, ktorý svoje nehlasovanie odôvodnil tým, že pri návrhoch pána Matoviča sa vždy zdrží. „Pýtam sa Andreja Danka, či je takéto konanie v súlade s kresťanstvom, ktoré hlása. Lebo ak niekto hlása kresťanstvo ako lásku, nemôže ho premôcť nenávisť až tak veľmi, že úmyselne ublíži tehotným matkám v núdzi, a hodí cez palubu ich deti, ktoré nosia pod srdcom,“ povedal.

Matoviča zarážajú aj tvrdenia poslankyne SNS Evy Smolíkovej, ktorá odôvodňovala nepodporenie zákona hnutia OĽANO tým, že v nich „evokuje možnosť obchodovania s orgánmi či deťmi,“ a že „sa nám za posledné roky stráca 10-tisíc detí, a nevieme kde sú“. „Je to veľmi vážne tvrdenie poslankyne SNS. Chcem sa preto opýtať politikov za SNS, o čom to hovoria? Takýto argument mi pripadá ako z inej galaxie,“ vyjadril sa Matovič s tým, že takéto obvinenie návrhu OĽANO považuje za absurdné a dôrazne požiadal poslankyňu SNS, aby svoje vyjadrenie vysvetlila.

„Sú to len bohapusté výhovorky. Nenávisť Andreja Danka voči mne ho zaslepuje až natoľko, že radšej nepomôže tehotným a týraným matkám v núdzi. Dnes tieto ženy nechal Andrej Danko v štichu,“ uzavrel Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program